Po stopách slavkovských zajímavostí

Před 14 lety byl mezi čestné občany Slavkova u Opavy přijat místní rodák Bohumír Bocian. Tento uznávaný malíř od roku 1938 až do své smrti žil a tvořil v Paříži. Své dílo odkázal rodnému Slavkovu a právě tam se za dalším příběhem vypravil Artur Kubica.
Slavkov u Opavy letos oslavuje 790 let od založení obce. Leží kousek za Opavou v takzvaném mikroregionu Hvozdnice a jeho návštěva může být cílem zajímavého víkendového výletu.
Slavkov patří k největším obcím na Opavsku. Teče tudy řeka Hvozdnice, protéká Lužním lesem, ve kterém je zároveň přírodovědná naučná stezka.
Pokud se vaším cílem stane takzvaný mikroregion Hvozdnice, do kterého patří například obce jako Jakartovice, Litultovice, Mladecko, pak se Slavkovu nevyhnete a určitě vás bude zajímat, co v obci je, co tam můžete objevit.
Časté archeologické nálezy odhalují svědectví po zemědělcích snad ze začátku neolitu, tedy asi 5000 let před naším letopočtem. Za zmínku stojí i éra plátenické kultury ze starší doby železné a následně také osídlení starými Slovany v devátém, možná už v osmém století.
První zmínka o Slavkovu je z roku 1224 a průřez historií napovídá, že Slavkov vstoupil už do 19. století jako česká obec, zatímco v okolních obcích Opavska převládala německá národnostní skupina.
Dnes má Slavkov 1870 obyvatel. K vidění je Kostel svaté Anny, Poutní kaple svaté Anny, Kaple svaté Barbory, v místním zámku je dnes Seniorcentrum a kolem obce prochází už zmíněná naučná stezka Hvozdnice.
Stavba roku, takové ocenění si ve Slavkově získala rekonstrukce staré požární zbrojnice, mimochodem v obci je na 130 dobrovolných malých i velkých hasičů, ale co je zajímavé, že část horních místností nad garážemi pro hasičská auta obec věnovala stálé výstavě o Slavkovu.
Zajímavá je také expozice věnovaná malíři Bohumíru Bocianovi, místnímu rodáku, který svůj život prožil od roku 1938 až do své smrti v Paříži. Své dílo na sklonku života odkázal rodné vsi.
Rozhlasový výlet Slavkovem u Opavy vám zprostředkují místní rodáci a nadšenci – stačí si poslechnout přiložený audio soubor (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ v úvodu článku. Záznamy tohoto i dalších dílů pořadu pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.