Po bodnutí hmyzem, ale také při kašli. Co jste ještě nevěděli o cibuli?

Někdo sice říká, že nemá rád její vůni, ale my zkušení víme, že cibulový odér je jen malou daní za její zázračné účinky.

Je známé, že její šťáva se používá nejen po bodnutí hmyzem, ale také při kašli nebo při mírnění zvracení. Možná už ale neznáte její další využití.

Věděli jste, že urychluje růst vlasů? Stačí pravidelně šťávou potírat vlasovou pokožku hlavy. Uvařenou a vychlazenou šťávu můžete použít na rostliny a ochránit je před škůdci. A pokud byste chtěli cibulí leštit sklo, měď nebo rez na žehličce, můžeme potvrdit, že i v tomto směru je skvělá.

Rozříznutá cibule v šatníku zase pomáchá chránit oděvy před moly a dokonce prý pomáhá vybělit pihy. Ale to bych nedělala. Ne snad proto, že by tato metoda nefungovala, ale proto, že pihy jsou krásné a ženám přidávají na roztomilosti. Tak proč se jich zbavovat.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.