Plastický chirurg Roman Kufa: Nosy jsou pro mě výzva. Pohybujete se na velmi malém prostoru

18. červenec 2022

Dokáže lidem vracet sebevědomí i spokojený život. Nelze to ovšem vždy. Některé požadavky ho přímo šokovaly, jiné přináší doba. V ordinaci není výjimkou klient či klientka kolem 80 let.

Plastický chirurg Roman Kufa úspěšně vede přes 10 let svoji kliniku. Byl v týmu lékařů, kteří vůbec poprvé u nás operovali Moebiův syndrom, což je vzácná genetická neurologická porucha, která postihuje nervy a svalstvo obličeje.

Původně se věnoval mikrochirurgii a chirurgii ruky a také rekonstrukcím prsů u žen, které v souvislosti s onkologickým onemocněním utrpěly jeho ztrátu. Později se začal věnovat kosmetickým zákrokům. Potvrzuje, že v dnešní době stále vede požadavek na zvětšení prsou a operace pokleslých víček. „Ta víčka zužují zorné pole, tam to má i zdravotní důsledek.“

Prozradil, že jako pro chirurga jsou pro něj výzvou nosy. „To mě strašně baví. Nos je dominanta obličeje. Tam, když se něco nepovede, tak to nesete celý život. Prsa schováte, ale na nos koukáte pořád. Z lékařského pohledu je jeho struktura a anatomie poměrně složitá a pohybujete se na malém prostoru. Takže ten operatér se tomu opravdu musí pečlivě věnovat.“

Zoomový efekt

Podle něj je dobrý operatér zásadní, ale důležité je i zázemí kliniky. „Po operaci klient na klinice stráví nějaký čas, proto je potřeba kvalitní tým, zázemí, pooperační péče, vybavení, monitory,“ vyjmenovává chirurg.

V době pandemie vzrostly požadavky i na úpravu povislé kůže v obličeji. „Dělali jsme videokonference a počítačové kamery odhalily nedostatky. Říká se tomu zoomový efekt. Na té kameře opravdu každý vypadá hůř, nevím, proč to tak je. Možná, že když stojíte před zrcadlem, je to statické, nemluvíte. Ale u videokonference se člověk soustředí, mluví, pohybuje se,“ zamýšlí se Roman Kufa.

Dnešní doba přináší nejen zrychlení, ale i požadavky, které by seniory o pár desítek let dříve asi nenapadly. Prodlužuje se délka i kvalita života. „Ono se všechno mění. Dnes ke mně chodí pacientky kolem 80 let a požadují facelift. Nebo pán ve věku 85 let chce vypadat svěže, protože se pohybuje mezi mladými lidmi.“

Rohy nedělám

Alex Mynářová a Roman Kufa

V průměru odmítne kolem 10–15 procent klientů za rok. Záleží na mnoha faktorech. Každý má hranici někde jinde. „Někomu se líbí víc přirozenost, někdo chce extrémy. A musíte se mu do toho trefit.“

Zažil i požadavek na bizarní operaci. „Pacient chtěl implementovat rohy, tak to mě šokovalo. A zrovna to bylo na Mikuláše. Byl to cizinec, všude potetovanej a v ruce držel silikonové implantáty. Myslel jsem si, jestli to není skrytá kamera, ale nebyla. Za rok se vrátil s přítelkyní, ta chtěla zvětšit poprsí a on už rohy měl. Takže někde mu to prošlo. Já je ale nedělám.“

Roman Kufa je také soudním znalcem v tomto oboru. Co to obnáší? Co doporučuje lidem, kteří se touto cestou chtějí zbavit tuku? A kdy přichází na řadu psycholog? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.

Spustit audio