Piloti v Náměšti nad Oslavou se školí na moderní americké vrtulníky Venom a Viper

11. březen 2024 13:25

Už zítra si Česká republika připomene pětadvacáté výročí vstupu do NATO. To změnilo celou strukturu i fungování naší armády. Na některé novinky si ale museli vojáci počkat dlouho. Patří mezi ně výměna starých ruských vrtulníků za moderní americké stroje.

Výcvik pilotů pro nové americké vrtulníky

Americké helikoptéry Venom a Viper nahradily bitovní vrtulníky MI-24 ruské výroby. Nové stroje dorazily na základnu v Náměšti nad Oslavou teprve před několika měsíci. Piloti na nich už ale pilně cvičí. Součástí náročného výcviku jsou i lety na simulátoru.

„Pokud uvažujeme pilota, který prošel základním výcvikem na jiném typu vrtulníku, tak musí projít teoretickým výcvikem. To trvá zhruba měsíc. Než usedne do skutečného vrtulníku, tak na tomto simulátoru stráví tři až čtyři hodiny a pak už může zahájit výcvik ve skutečném vrtulníku,“ vysvětluje pilot Marcel Kica.

V kabině simulátoru místa moc není. „Kokpit je velice stísněný, je to i pro zachování malé siluety toho vrtulníku, pro menší zranitelnost,“ ukazuje další z pilotů Martin Zeman.

Výcvik pilotů pro nové americké vrtulníky

Na letišti v Náměšti nad Oslavou je 8 nových vrtulníků. Do roku 2026 by česká armáda měla mít deset vrtulníků Venom a deset strojů Viper.

autor: Milan Soldán
Spustit audio

Související