Pětka na vysvědčení není žádná tragédie, doučování ale zbytečně neodkládejte

28. červen 2016
Dobré odpoledne

Jestli vaše dítě nebo vnouče nemá na vysvědčení právě ty nejlepší známky, tak vám v dnešní poradně řekneme, jak vašeho školáka připravit na reparát a taky jak si s ním učivo o prázdninách opakovat. Pozvání přijaly Irena Švecová a Zdeňka Masopustová ze studijního centra.

Pokud váš školák donese na konci školního roku na vysvědčení pětku, tak zachovejte klid. „Dítě nepropadlo ze dne na den, ale už se k tomu schylovalo delší dobu. Ale spíš hledejte reálné řešení,“ říká Zdeňka Masopustová. Přípravu na reparát zbytečně dlouho neoddalujte. S učením je dobré začít hned.

Učivo rozdělte do menších dávek

Nechat přípravu na reparát na posledních 14 dní není dobré jak pro žáka, tak ani z pohledu přípravy na zkoušku. Ležet na poslední chvíli přes noc v učebnicích každého spíš vysílí. Proto je vhodné s opakováním učiva a jeho doplňováním začít hned na začátku prázdnin.

Doučování se věnují i specializovaná centra

„Ve studijním centru doučujeme v červenci i srpnu. Zpravidla dítě, které propadlo, nemá spoustu látky vůbec naučenou. Má tak problémy v samotných základech. Čím více času stráví doučováním, tím lépe si může objasnit tyto staré záležitosti,“ říká Irena Švecová.

Pokud dítě nemá studijní problémy, tak ho o prázdninách nechte odpočinout

„Nikdy není na škodu si zopakovat to, co se probralo ve školním roce. V matematice by dítě mělo umět počty, které probralo, spočítat je bez prodlev a čtení na své úrovni by také mělo zvládat. A pro to je prostor o letních prázdninách, pokud to není úplně vyladěné,“ dodává Irena Švecová. Pokud žák neměl větší problémy během školního roku, tak si s ním spíše jen opakujte a procvičujte, ale dopřejte mu i zasloužený prázdninový odpočinek.

Spustit audio