Pelhřimovská nemocnice získala 18 monitorů dechu. Půjčují je také maminkám domů

8. prosinec 2021 06:00

Velkým pomocníkem při péči o novorozeně bývají monitory dechu. 18 nových přístrojů získala nemocnice v Pelhřimově díky Nadaci Křižovatka.

Součástí každé dětské postýlky je v porodnici také monitor dechu. Tyto přístroje si navíc mohou maminky i z některých nemocnic zapůjčit domů. Takovou službu nabízí také nemocnice Pelhřimov, která dostala 18 nových monitorů.

Signál

Když se typický signál rozezní dětským oddělením pelhřimovské nemocnice, hned zdravotnický personál ví, že je něco špatně. Pípá totiž monitor dechu. Právě tento přístroj hlídá novorozeňata v dětských postýlkách.

Jeden z nich využívá i novopečená maminka Olga Oberreiterová. „Určitě ho budu využívat i doma, protože si myslím, že je to další bezpečnostní prvek pro mě i jako pro tu kontrolu, nejen pro mě, ale i pro partnera, ale hlavně i pro to miminko. Můžeme být o to klidnější.“

Nemocnice monitory dechu i maminkám půjčuje domů, této možnosti ale Olga Oberreiterová využít nemusí. „Nechtěli jsme to podcenit, tohle byla ale věc, kterou nám pořídila rodina, tak jsme o to víc rádi, že jsme se tak nějak rozdělili a podíleli se na tom našem malém zázraku všichni.“

Destička pod matrací

Jak takový monitor dechu vůbec vypadá, popisuje staniční sestra Anna Lisá. „Je to úplně jednoduchá destička, která je pod matračkou, na tom miminko leží a má to snímač, který neustále problikává, a kdyby se náhodou něco dělo, tak to začne vyzvánět.“ A doplňuje, co následuje v případě, že monitor začne vyzvánět. „Samozřejmě musíme reagovat, to miminko ihned nějak zvednout a snažit se pomoct, někdy ty miminka po porodu mohou ublinkávat, tak jsme na to připravení, my už trošku víme, ty maminky jsou vždycky trochu víc vyděšený.“

Nemocnice Pelhřimov, monitor dechu

Ne vždy ale za spuštěním monitoru stojí závažná situace, říká primář dětského oddělení Stanislav Houštěk: „Samozřejmě jsou možné falešně pozitivní alarmy nebo je to nečinnost toho dítěte, která je delší než 20 vteřin, to spustí alarm, ale to neznamená, že je to závažné vždycky, ale zástavu dechu to zachytí a zachytí to i ty takzvané apnoické pauzy, které u dětí v tomto věkovém rozmezí mohou nastat.“

V případě spuštění alarmu v domácím prostředí je potřeba podle zdravotníků zkontrolovat dítě a pokud nedýchá, zahájit resuscitaci a zavolat záchrannou službu.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio