Odhalí zbraň, nůž i láhev s alkoholem. Na stadionu v Jihlavě testují bezpečností skener

5. únor 2020 07:00

Ukryté petardy, nože, pistole i obyčejnou placatku rumu - to všechno dokáže i bez osobní prohlídky odhalit zařízení, jehož testování skončilo na jihlavském zimním stadionu.

Do zkušebního provozu v reálném čase i prostředí se speciální skener z Finska dostal vůbec poprvé právě v České republice právě na Vysočině, na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě. Připomíná odměrný válec, nemá viditelnou kameru, jen snímá teplotu procházejícího člověka a je schopen odhalit například kovovou zbraň ukrytou pod bundou.

Nefunkční samopal

Reportér Dušan Vrbecký vyfasoval nefunkční samopal, aby na něm mohli demonstrovat funkčnost speciálního skeneru. „Připevníme to blíž k tělu, utáhneme popruh a zapněte si bundu,“ pobídla manažerka projektu Bezpečná budoucnost sportovních stadionů Jana Winter.

„Půjde láhev, půjdou granáty a půjdu AK74,“ pokračuje paní Winter. To vše, láhev myšleno s alkoholem, dokáže nový skener odhalit. Není nijak nápadný, nejedná se o obvyklý průchozí rám, ale kulatou vyšší skříň.

Tepelné záření

Skener sním tepelné záření procházejících osob. „Vidíte tady na obrazovce, že pod bundou máte na prsou tmavou skvrnu a to je obraz ukrytého samopalu,“ řekl ředitel zastupující společnosti Milan Krása.

Jeho úkolem je vyhodnotit testování přístroje. „Tady v Jihlavě to bylo celosvětově unikátní nasazení této technologie.“

Pokud se zařízení osvědčí, může být nasazeno do obchodních center, nemocnic nebo všude tam, kde se pohybuje větší množství lidí.

autoři: Dušan Vrbecký , mik
Spustit audio

Související