Od pohybu křížku na oltáři v Číhošti uplynulo 75 let. Toufarovu památku lidé uctili při slavnostní bohoslužbě

24. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Číhošť, kostel Nanebevzetí Panny Marie | Foto: Tomáš Vodňanský, Český rozhlas

Přiváděl lidi k bohu a dával je dohromady, usilují o jeho blahořečení

Pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie 11. prosince 1949 zahýbal nejen malou obcí Číhošť na Havlíčkobrodsku. Kněze Josefa Toufara kvůli tomuto zázraku umučila Státní bezpečnost.

Sedmdesát pět let uplynulo od úmrtí katolického faráře Josefa Toufara si připomněli lidé v Číhošti. Zemřel 25. února 1950 na následky mučení komunistickou státní bezpečností. Ta ho zatkla kvůli takzvanému číhošťskému zázraku, při kterém se podle svědků v tamním kostele pohnul během bohoslužby křížek na oltáři.

Pamětníci říkají, že Toufar žil velmi otevřeně s lidmi, zároveň to byl silně duchovně zaměřený člověk. „To, co se událo po tom pohybu křížku je pro mě jen zpečetění a potvrzení toho, čím žil už před tím,“ říká kněz Pavel Polák, který sloužil slavnostní bohoslužbu.

Příjezd dalších lidí, kteří si chtějí připomenout památku Josefa Toufara očekávají v Číhošti v úterý 25. února. Ten den je totiž přesně 75 let od doby, kdy Josef Toufar podlehl následkům mučení vyšetřovatelů StB.

Lidé nejen z Číhoště usilují o to, aby byl Josef Toufar blahořečený. Já věřím, že to je jako v řádu jednotek, jednotek let, no, že se nám to podaří brzo," říká známý teolog Tomáš Petráček.

Mohlo by vás zajímat