Noc kostelů i Den se záchranáři - máme pro vás tipy, jak strávit víkend na Vysočině

1. červen 2023

O víkendu neseďte doma. Na Vysočině si můžete vybrat z celé řady zajímavých akcí. Co takhle vyrazit po tmě do některého z kostelů?

PÁTEK

V Jihlavě bude v pátek odpoledne zahájen Landscape festival Jihlava. Od dvou hodin odpoledne v ulici Jana Masaryka chystají studenti ze SUPŠ módní přehlídku, koncert, vernisáž výstavy i komentované procházky s autory instalací v ulicích Jihlavy. Vsup je zdarma!

Desítky kostelů, kaplí a modliteben chystají bohatý program na páteční Noc kostelů. V plánu jsou koncerty, divadelní vystoupení, přednášky i výstavy fotografií. Konkrétní program vašeho kostela v kraji Vysočina najdete TADY.

Program Noci kostelů ve Žďáře nad Sázavou

FolKaliště – to jsou dva dny plné muziky v krásném lesním areálu u Kališť u Humpolce. V pátek a v sobotu se rozezní hudba v chalupě na Bělišti, připraveny jsou dvě scény, na kterých se vystřídá 25 kapel a písničkářů. Alespoň pár jmen na ukázku – Žamboši, Jarret, Malina Brothers, Marien, Slávek Janoušek, Isara, Devítka, Žalman a spol., Taxmeni.

Úplně jiný žánr nabídne koncert ve žďárském bývalém klubu Batyskaf, dnes pojmenovaném Hanuman - legendární žďárská undergroundová skupina Atomová Mihule už hraje neuvěřitelných 45 let. Ke svému vystoupení si pozvala i další dvě kapely. Začátek koncertu je ve 20:00 hodin.

Zámostí 2023

SOBOTA

Hned brzy ráno vyrážejí na nejdelší trasy chodci a výletníci tradičního pochodu Měřínská padesátka 2023. Pořádá ji KČT Měřín, letos již 52. ročník. Aktuální trasy pro pěší i cyklo, pro malé i velké i podrobný program najdete TADY.

Den se záchranáři se koná od osmi do dvanácti hodin v sobotu dopoledne v Jihlavě přímo na Zdravotnické záchranné stanici kraje Vysočina. Můžete se podívat na vzdělávací a výcvikové středisko, zjistit, jak spolupracují složky Integrovaného záchranného systému (IZS) v případě simulace hromadného neštěstí a také unikátní simulátor vrtulníku, ve kterém se můžete svézt. Vy sami můžete být součástí nácviku reálné situace, vyzkoušet si první pomoc, či zjistit, jak se při zásahu cítí pacient, ale i záchranář.

Na oslavy 150 let od založení sboru dobrovolných hasičů zvou hasiči v Humpolci. Začíná se v deset dopoledne, bohatý program pro malé i velké je připraven až do šesti hodin do večera. Těšit se můžete na různé ukázky složek IZS.

Zámek Světlá nad Sázavou podporuje sklářské řemeslo, proto pořádá sklářský prodejní jarmark, a to ve všech prostorách zámku a nádvoří od 10 do 17 hodin. Účast přislíbilo více než 20 výrobců skla a sklářských mistrů, kteří představí své produkty na zámeckém nádvoří. Téměř všichni budou prezentovat před očima návštěvníků své produkty, ale dokonce i nabídnou píšťalu k vyfouknutí vlastního díla nebo k jeho namalování, broušení, rytí, a další.

Velká ctibořská pouť

 Den dětí pořádá ZOO Jihlava – připraven je zábavný kvíz pro rodiny s dětmi, který návštěvníky provede zahradou a představí vybraná zvířata. Hrát můžete o speciální rodinou prohlídku s průvodcem, deskovou hru a další upomínkové předměty zoo.

Komentovaná setkání

ve 12 hodin – komentované setkání u klokanů

ve 13 hodin – komentované krmení prasat visajánských

ve 14 hodin – komentované krmení lemurů

Letové ukázky

v 11 a 15 hodin –  letové ukázky sov a dravců

Tvoření pro děti chystají v Panském domě v Telči v sobotu od devíti až do 17 hodin. Přijďte si vytvořit sypaný obrázek, malování na sádrové odlitky, lepení třpytek na obrázky. Tvoření, malování, lepení, ale kávička a zákusek.

SHD Vepříkov pořádá pro děti Zábavné odpoledne. Spoustu soutěží pro děti, malování na obličej, hudba, skákací hrad, odměny pro děti. Občerstvení zajištěno: grilované kýty z divočáka, zvěřinové klobásky, párky v rohlíku, palačinky, točená zmrzlina, pivo a  limo. Začíná se ve 14 hodin.

Den dětí v Ostrově nad Oslavou

Ve stejnou dobu začíná Pohádková cesta v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. Jako v minulých letech se můžete těšit na pohádkové bytosti, spoustu her, soutěží a také odměny pro malé účastníky. Letos je navíc nachystán doprovodný program pro děti i dětské písničky.

Na Křemešníku na Pelhřimovsku začíná dvoudenní Křemešnická pouť. Nebude chybět prodej medoviny, medového punče, svíček z včelího vosku, medových cukrovinek a kosmetiky, bižuterie

Festová Lipnice je multi-žánrový hudební festival, který se koná v nádherném amfiteátru v Lipnici nad Sázavou. Festival nabízí směs různých hudebních stylů a kapel, mezi hlavními vystupují Jiří Schmitzer, Lety Mimo, Monkey Business, PSH a Eddie Stoilow. V Sobotu od 14 hodin až do půlnoci!!

Na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě je připraven koncert nazvaný 31 let na scéně / Minifest Tiskárny Havlíčkův Brod a.s. Koncert je současně po pěti sezónách symbolickým i faktickým rozloučením se seriálem Golden Eye. Hlavní hvězdou je americká kapela Skinny Molly, která hraje typický jižanský rock. Kapela se do Havlíčkova Brodu vrací po čtyřech letech. Začátek je v 17 hodin.

NEDĚLE

Nedělní brunch na Farčatech, to je druhý ročník parkového povalování, piknikování a dobrot na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou. Od deseti hodin dopoledne se můžete těšit na pochutiny, naše i exotické, muziku místních kapel – Karel na nákupech, Martin Sedlák a Jenda Novák a vystoupí i žáci místní ZUŠ. Děti se na Farčatech nudit také nebudou, čeká je jízda na koloběžkách nebo obří Člověče, nezlob se!

Obec Vysoké Studnice hostí v neděli poutní slavnost se svěcením kaplí. V kostele Nejsvětější Trojice bude poutní mše svatá se svěcením nově opravených kaplí, celebrovaná generálním vikářem brněnské diecéze. Doprovodí ji Pěvecké sdružení Campanula Jihlava se sbormistrem Pavlem Jirákem. Za varhany usedne Fredy Habermann.

V neděli od 13 do 16 hodin se na hradě Kámen koná akce Hrad dětem! Pro děti budou v hradním parku připraveny hry a soutěže, při kterých budou moci prokázat svou odvahu, bystrost a šikovnost. Drobná odměna jistě nikoho nemine. Akce se bude konat v případě příznivého počasí. Vstupné zdarma.

ZUŠ Náměšť nad Oslavou společně s nadací Kids for Kids a správou zámku pořádají Benefiční koncert Děti dětem. Je to každoroční charitativní koncert, jehož výtěžek pomáhá na Třebíčsku. Tentokrát zahrají žáci ZUŠ Náměšť nad Oslavou společně s nadací Kids for Kids a správou zámku V zámecké knihovně vystoupí žáci hudebního oboru místní Základní umělecké školy a kytarový soubor z Třebíče. Začíná se v 15 hodin v zámecké knihovně.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser