Nerozšiřujte chráněné území s uranem, ozývá se z radnice v Přibyslavi

12. leden 2020 06:00

Případné rozšíření chráněného území u Brzkova, kde je uran, by podle starosty sousední Přibyslavi Martina Kamaráda (ODS) přineslo další omezení pro vlastníky pozemků.

Novinářům řekl, že záměr státního podniku Diamo vnímá i jako další krok směřující k zahájení těžby uranu. Podle prosincového vyjádření podniku Diamo se snahy týkají ochrany ložiska. Podnik Diamo loni v prosinci uvedl, že žádost o stanovení průzkumného území souvisí s jeho dříve podaným návrhem na rozšíření chráněného ložiskového území Brzkov.

Surovinová politika

Žádost je podle podniku v souladu s platnou surovinovou politikou České republiky, podle níž má stát aktivně dbát na ochranu ložisek nerostných surovin. „O případné těžbě tohoto ložiska nelze ve střednědobém časovém horizontu ani spekulovat, nicméně ji nelze ve vzdálené budoucnosti vyloučit,“ uvedl podnik Diamo.

Česká Jablonná

Lokalita s uranovou rudou zasahuje do katastru vsi Česká Jablonná, která je místní částí Přibyslavi. Martin Kamarád řekl, že nynější chráněné ložiskové území je v místech, kde nikoho moc neomezuje. „Ale přijde nám nadbytečné, řekněme, téměř dvakrát ho zvětšit,“ uvedl starosta. Dodal, že záležitost vnímá jako další krok k těžbě v kontextu dříve zveřejněné studie k možnému otevření ložiska Brzkov.

Lidé jsou proti těžbě

Zastupitelstva obcí kolem Brzkova už dřív vyjádřila nesouhlas s těžbou uranu, angažovala kvůli tomu i společného právního zástupce. Ten za ně také podle Kamaráda nyní podal námitky proti tomu, aby ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti Diama o stanovení průzkumného území v této lokalitě.

O případném zahájení těžby uranu u Brzkova mluvil někdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě Vysočiny v roce 2014. Následovaly protestní akce v regionu. Podle Kamaráda se teď půldruhého roku zdálo, že aktivity kolem těžby utichají. Uranové ložisko u Brzkova odborníci vyhledali v roce 1976. Hloubení důlní jámy v lese asi kilometr za vsí začalo v roce 1981. Geologicko-průzkumné práce byly ukončeny v roce 1990.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související