Někteří lidé ve Škrdlovicích chtějí hlasovat o umístění zastávky. Ta už ale stojí

9. prosinec 2019 06:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zastávka autobusu, Jihlava

Spor o autobusovou zastávku rozděluje Škrdlovice na Žďársku. Části lidí v obci se nelíbí její umístění v parku u kaple svatých Cyrila a Metoděje.

Chtějí otázku umístění zastávky řešit v referendu. Sesbírali dostatek podpisů a dnes svůj požadavek předloží zastupitelům. Samotnou zastávku ale minulý týden dělníci už dokončili.

Prosklená zastávka

Pana Martina zastihl reportér v obchodě. „Ještě jsem si ani nevšiml, že tam je,“ řekl na začátku. „Nevadí mi tady, je prosklená, nijak to neřeším.“

Podobný názor ale nezastává opoziční zastupitel a bývalý starosta Ivan Hořínek. „Byli jsme si vědomi, že když tady dojde k výstavbě toho přístřešku, znehodnotí to výhled na kapli.“ Hořínek proto začal sbírat podpisy pod petici za vyspání referenda.

Podpisů má 174, což k vypsání plebiscitu stačí. Ještě než stihl archy předložit zastupitelům, byla zastávka hotová. „Žádal jsem vedení obce, aby nedělalo žádné kroky. Ať si občané sami řeknou, jestli ten prostor chtějí obětovat. Pro nás je zastávka černou stavbou a budeme usilovat o její odstranění.“

Stavební zákon

Zastávka ale splňuje všechna zákonná nařízení. „Záměr přístřešku pro autobusovou dopravu nevyžaduje podle zákona rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas,“ vysvětlila mluvčí radnice v sousedním Žďáru nad Sázavou Hana Vykoukalová.

Starostka Škrdlovic Hana Sochorová se k celé záležitosti kolem referenda nechce vyjadřovat. Zastupitelé celou věc projednají na svém zasedání v pondělí 9. prosince.

autoři: František Jirků , mik
Spustit audio

Související