Kraj Vysočina chce obcím pomoct shánět zubaře. Nabízí statisíce korun

3. prosinec 2019 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zubní ordinace, Dolní Rožínka

Do řešení nedostatku zubařů na Vysočině se chystá vložit kraj. Zastupitelstvo patrně schválí statisícovou podporu, která má směřovat do obcí pod deset tisíc obyvatel.

„Nemáme zubaře, musím do Bystřice,“ řekl Českému rozhlasu pan Roman z Dolní Rožínky. Obec na Žďársku přišla o zubaře loni, kdy skončila sedmdesátiletá lékařka. Od té doby se nikdo o ordinaci nepřihlásil.

Je to asi rok a půl, pokračuje starosta Rožínky Zdeněk Horák (ČSSD), kdy lékařka skončila, odešla do důchodu. „To vybavení také dožívalo.“ Obec je připravená novému zubaři přispět, pokud se ale nějaký najde. „Asi kolem milionu korun,“ dodal starosta.

Spádová oblast

Do rajónu zubaře by nepatřila jen Dolní Rožínka, ale i Zvole, Rožná a další. „Jsou to obce srovnatelné s Dolní Rožínkou, máme kolem šesti set obyvatel.“

Peníze od kraje

Kraj Vysočina se do vleklých problémů se zubaři vkládá. „Obce do deseti tisíc korun dostanou 300 tisíc korun, k tomu přiloží svých minimálně 300 tisíc korun,“ řekl Vladimír Novotný (ČSSD), náměstek hejtmana. Města nad 10 tisíc obyvatel dostanou 200 tisíc korun, Jihlava a Třebíč potom 100 tisíc.

Kraj chce zubaře na místě udržet alespoň pět let. Dolní Rožínka by ráda deset let a nabídne k tomu i obecní byt jen pár metrů od ordinace.

autoři: Daniel Zach , mik
Spustit audio

Související