Nechte mě chvilku, já si to promyslím. Jeden z principů vzdělávací metody FIE
Vendula Jašková založila školu Otevřmysl. Zároveň je jedinou českou mezinárodní trenérkou vzdělávací metody FIE.
Hela Dvořáková pozvala Vendulu Jaškovou do Dobrého dopoledne.
FIE nebo-li Feursteinovo instrumentální obohacování je metoda výuky, která vznikla v 50. letech v Izraeli. „Profesor Feurstein tam tenkrát pracoval s dětmi, které přežily holocaust. Při měření inteligenčního kvocientu ale vyšly velmi špatně a on si položil otázku, kde je chyba,“ řekla.
Tehdy se zrodila ona metoda. „Je to systém 25 pracovních sešitů, které jsou cíleně používány tak, aby se rozvíjel mozek. Použitelné to je pro děti od tří let, horní hranice není ohraničena. Metoda se úspěšně používá i v domovech pro seniory.“
Nechte mě chvilku, já si to promyslím
Nechte mě chvilku, já si to promyslím. Jeden ze základních principů metody je takto jednoduchý. „Hodí se i do dnešní rychlé doby, ten moment, že si to promyslím.“
Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.