Ne každý opilec, kterého policie doveze na záchytku, tam patří. Hranice je jedno promile

8. říjen 2019 12:00

I když pro přijetí na záchytnou protialkoholní stanici existují jasně dané podmínky, každý rok zařízení musí několik klientů odmítnout.

Upozorňuje na to Kraj Vysočina, který stanici provozuje. Aktuálně zaměstnance stanice a policisty školí, jak správného adepta na nedobrovolný nocleh odhalit.

Hranice alkoholu v dechu pro přijetí na záchytku je jedno promile, vysvětlil vedoucí stanice Lukáš Černý. „Snažím se tomu předcházet už při telefonické komunikaci. Pokud ten člověk má třeba 1,4 a chtějí jet ze Žďáru nad Sázavou, tak přijedou a bude mít pravděpodobně jedno promile a už vlastně pominul ten důvod, aby tady byl.“

Kraj Vysočina

Že k takovým případům přesto dochází, nedávno naznačil i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Úřad proto pro vybraný personál uspořádal školení, jak při přijetí opilců postupovat. „Mnohdy tam jsou transportováni i ti, kteří tam nemají co dělat. Všichni lékaři to dostali, i záchranka a policie.“

Každý takový zbytečný výjezd přitom vyjde podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové asi na 500 korun. Mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová  nicméně upozorňuje, že takových případů není mnoho. „Asi pětkrát až desetkrát za rok se stane, že člověka, kterého převezou na naši záchytnou stanici, je vrácen.“

Indispozice klienta

Někdy ale může být důvodem nejen nedostatečná opilost, ale i zdravotní indispozice klienta, pokračuje Zachrlová: „Někdy se klient odmítne, protože dotyčný trpí duševní poruchou a tak putuje na psychiatrii.“

Podle zřizovatele záchytky, Kraje Vysočina jde ale jen o minimum případů v celkovém počtu záchytů. Těch bylo jen od začátku letošního roku přes devět set.

autoři: Zuzana Dudášová , mik
Spustit audio