Najednou nám volal bratranec, že sedí v autě a jede do Vídně, vzpomíná na sametovou revoluci Rakušanka s českými kořeny
Narodila se ve Vídni, ale její babička byla z Moravy, ze Slavičína u Luhačovic. Před sametovou revolucí byla jejich rodina rozdělená. Část žila v Československu a část v Rakousku. Rok 1989 změnil rodině Rakušanky s českými kořeny Michaely Jany Löffové život.
Československo Michaela Jana Löffová naposledy před sametovou revolucí navštívila v srpnu toho roku. „Zastavili nás policajti v Luhačovicích a chtěli od mého tatínka, aby otevřel kufr našeho auta, pochopitelně s vídeňskou značkou. A on řekl, že kufr neotevře, že chce vědět, jaký je k tomu důvod,“ vzpomíná.
Nakonec byla celá rodina předvedena na policejní stanici. „Všichni jsme byli u výslechu. Můj tatínek rozumí česky, ale málo mluví. A babička a maminka, ony taky byly u výslechu. S mojí sestrou jsme seděly v jiné místnosti, poslouchaly, co se děje,“ popisuje dramatickou situaci.
„Já jsem slyšela česky řvát na mého tatínka a on řekl jenom, že má občanské práva a že kufr neotevře, když se nedozví důvod. A to bylo 20. srpna,“ dodává.
V tu chvíli už zbývalo jenom několik málo týdnů do studentských protestů, ke kterým se postupně připojila celá země a k pádu komunistického režimu.
„Každý den jsme volali tetě nebo bratranci a prakticky jsme jenom čekali, aby to konečně skončilo, protože celá rodina byla roztrhnutá. A potom najednou volal můj bratranec, že teďka sedí v autě a jede do Vídně. A chtěl adresu, a jak se k nám dostane, protože on ještě nikdy u nás nebyl. A najednou byl v obývacím pokoji. Všichni bratranci, sestřenice a babička plakala,“ popisuje Michaela Jana Löffová emotivní setkání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka