Na vrcholu osmitisícovky není na emoce čas

7. červen 2011

Do úterního Tandemu zavítal novoměstský horolezec Radek Jaroš. Je to dva týdny, kdy se vrátil z Himalájí ze své poslední expedice na 4. nejvyšší horu světa, osmitisícovku Lhotse.

A přestože to není lezecky nejobtížnější vrchol, Radek se hodně natrápil. Podle jeho vlastních slov tentokrát skoro žádná radost, jen utrpení. Nakonec se na vrchol dostal až na pátý pokus, se kterým už vlastně ani nepočítal. Těsně před cílem cesty se mu vždycky derou slzy do očí a sevře se mu hrdlo, že už by „to“ konečně mohlo vyjít, ale na samotném vršku už čas na emoce není. Musí sebrat poslední síly na fotografování, dokumentování a taky na cestu dolů. Lhotse je Radkova dvanáctá osmitisícovka, zbývají dvě, nejobtížnější a nejobávanější – Annapurna a K2. Z poslední jmenovanou už má radek osobní zkušenost, tak se necháme překvapit, jak se s ní v budoucnu domluví, jestli ho pustí až na vrchol.

0:00
/
0:00
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.