Na klíšťata by si měli dávat pozor především starší lidé

29. srpen 2014
Dobré odpoledne

Klíšťová encefalitida je doslova každoroční černou můrou. Vysočina je regionem s vysokým výskytem této nebezpečné nemoci. „Kraj Vysočina se už několik let řadí na druhé místo v České republice, hned za jižní Čechy,“ řekla v páteční poradně Alena Dvořáková z jihlavské hygienické stanice.

Klíšťata žijí na okrajích lesů, ve vysoké trávě, ale i na zahradách. „Ohroženi jsou lidé na venkově, ale i ve městě. Chodí na zahrádky a všude tam se mohou s klíštětem setkat.“

Nejohroženější skupinou jsou lidé od pětačtyřiceti do pětašedesáti let. „U starších lidí už není imunitní systém tak výkonný, snadněji podléhá infekci a proto i infekci klíšťové,“ vysvětluje Dvořáková.

Letošní statistiky jsou na začátku září následující: „Od března evidujeme 25 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, je to o čtyři více než za stejné období loni. U řady pacientů se to ale klinicky neprojeví. Je tedy pravděpodobné, že nemocných je více.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.