Na klíšťata by si měli dávat pozor především starší lidé

29. srpen 2014
Dobré odpoledne

Klíšťová encefalitida je doslova každoroční černou můrou. Vysočina je regionem s vysokým výskytem této nebezpečné nemoci. „Kraj Vysočina se už několik let řadí na druhé místo v České republice, hned za jižní Čechy,“ řekla v páteční poradně Alena Dvořáková z jihlavské hygienické stanice.

Klíšťata žijí na okrajích lesů, ve vysoké trávě, ale i na zahradách. „Ohroženi jsou lidé na venkově, ale i ve městě. Chodí na zahrádky a všude tam se mohou s klíštětem setkat.“

Nejohroženější skupinou jsou lidé od pětačtyřiceti do pětašedesáti let. „U starších lidí už není imunitní systém tak výkonný, snadněji podléhá infekci a proto i infekci klíšťové,“ vysvětluje Dvořáková.

Letošní statistiky jsou na začátku září následující: „Od března evidujeme 25 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, je to o čtyři více než za stejné období loni. U řady pacientů se to ale klinicky neprojeví. Je tedy pravděpodobné, že nemocných je více.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?