Muzejníci v Bystřici nad Pernštejnem léčí nemocné okouny. Je to nákladné

20. leden 2014

Přípravy nové expozice ryb v Bystřici nad Pernštejnem narušila nepříjemná komplikace. Několik týdnů před otevřením začaly některé z nich hynout. Jde o dravce okouny, kteří trpí kožním parazitem. Muzejníci se je teď snaží vyléčit.

Do největšího akvária není pěkný pohled. Okouni mají nemoc krupičku, jeden dokonce plave břichem vzhůru.

„Ryby jsme dostali z výlovu Velkého Dářka. Snažíme se je léčit, ale samozřejmě v sítích byly poškozeny a už si odnesly různé otěry, byly poničené. Budeme se snažit ukazovat především zdravé ryby,“ říká vedoucí muzea Vladimír Cisár.

Léčení postižených, tečkovaných ryb stojí tisíce korun. Krupičku má na svědomí parazit kožovec rybí. „Způsobuje poškození kůže ryb, je to pro ně zřejmě dost nepříjemné. Otírají se o rostliny, můžou uhynout na udušení. Je to těžko léčitelná nemoc,“ vysvětluje veterinářka Jaroslava Vondráčková.

Pokud budou úhyny okounů pokračovat, z expozice zmizí. V obřím akváriu by tak zůstal jen impozantní sumec, maximálně také štika.

Jednotlivá akvária zobrazují život v řece, rybniční mělčině a přehradě.

„V drtivé většině jsou to ryby, které můžeme potkat na Bystřicku. Především to jsou ryby horního povodí Svratky. Takže tady jsou ježdíci, pod kamenem hrouzci,“ přibližuje vedoucí muzea.

Rybniční mělčinu už obydlují kapři, tedy spíše minikapři. „Metrový kapr vypadá sice nádherně, ale chudák by se tu pořádně neotočil. Třeba tito špunti, to jsou kapři. Myslím si, že jsou úplně roztomilí, mají deset centimetrů,“ ukazuje Cisár.

První návštěvníci dorazí v únoru nebo v březnu. Až si prohlédnou ryby v nádržích, mohou se v poslední klenuté sklepní místnosti seznámit s vývojem sportovního rybářství od 19. století.

Spustit audio