Mor včelího plodu a dotace na vyšetření
Mor včelího plodu je černou můrou každého včelaře. V případě nákazy totiž musí zničit veškerá včelstva i včelíny na daném místě. Nemoci lze ale v rámci možností přecházet. V poradně o tom mluvila Ivana Kucharovičová
Na Vysočině je zhruba 4500 včelařů. A dobře vědí, že se musí o své včely starat, aby předešli nákaze jménem mor včelího plodu. „Mor včelího plodu je nebezpečné onemocnění včelího plodu a larev. Jde o bakteriální onemocnění. Není přenosné na člověka. Tuto nákazu je povinné nahlásit. I tlumení této nákazy je povinné,“ vypočítává základní podmínky Ivana Kucharovičová ze Státního veterinárního ústavu.
„Onemocnění se vyskytuje na celém světě a průvodcem moru včelího plodu je bakterie Paenibacillus larvae. Je velmi virulentní a uvádí se, že usmrcuje larvy dokonce už před zavíčkováním,“ říká veterinářka.
Ztráty v chovech včel. Jak je omezit?
Nejdůležitější je předcházení samotné nákaze a prevence. „Včelaři vědí, že musí nakupovat pouze zdravá včelstva, likvidovat opuštěné úly, nepoužívat a likvidovat kontaminované včelařské nářadí, pomůcky a oblečení, nesbírat roje neznámého původu a nenakupovat použité včelařské zařízení apod. Kromě tohoto všeho včelaři musí být velmi bdělí a poctiví sami k sobě i k okolním včelařům a musí skutečně dodržovat další zásady chovu včel, aby zamezili vzniku a šíření této nákazy.“
Na test vzorků dostane včelař peníze
Na Vysočině právě teď probíhá vyšetřování vzorků měli z úlů, ze které veterináři zjistí případnou nákazu. „Sběr vzorků byl zahájen počátkem prosince 2015 a vzorky se všemi náležitostmi je možné odevzdávat do laboratoře až do konce ledna 2016. Vyšetření je zcela hrazeno z prostředků Kraje Vysočina,“ doplňuje Ivana Kucharovičová.
Kdy budou výsledky vyšetření a jaká budou opatření při pozitivním nálezu?
Výsledky vyšetření budou včelaři znát do konce března letošního roku. „Pozitivní nálezy jsme ze zákona povinni nahlásit na Krajskou veterinární správu v Jihlavě. Lze předpokládat přibližně 2-3% výskytu tohoto patogena. O tomto včelaři jsou informováni a velmi si vážíme jejich zájmu a projevenou aktivitu a účast.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.