Moderátor a kulinářský experimentátor Láďa Hruška překvapil: Míchaná vajíčka nikdy!

11. listopad 2021

Láďa Hruška je reportér a televizní moderátor, známý také jako propagátor pokrmů z levných surovin a kulinářský experimentátor s kdečím. „Jsem praktik, nechci se moc učit, tak experimentuju,“ říká s úsměvem.

Málokdo ví, že Láďa Hruška je přitom vystudovaný učitel, obor chemie a biologie. Pochází ze zemědělské rodiny, s babičkou chodil krmit vepře do vepřína. „Jako dítě jsem zachraňoval kytky od popelnic. Ty kytky pod mou péčí vždy ožily, že se mě sousedé začali ptát, jak to dělám.“

Učil dva roky, k učení ho to ale už netáhne. „Myslím, že dnes bych učit ještě uměl, ale bylo by to asi velmi komické a neudržel bych na uzdě autoritu. Děti se se mnou chtějí spíš fotit a dělat selfíčka,“ zamýšlí se Láďa Hruška.

Láďa Hruška kutil

Pro televizi připravuje pořad plný vychytávek. A lidé mu posílají i své výrobky. Možná vás napadne, kam to všechno dává. „Ano, můj byt se pomalu mění na muzeum vychytávek, kuchyň už se mi zmenšila na polovinu, asi tomu budu muset vyčlenit pokoj.“

Nejraději dostává květiny, jsou to takové živé vzpomínky. „Už si připadám trochu jako ve skleníku, mám doma takový malý prales. Jsou tam palmičky, dvě liány a nechápu, jak se tam tomu všemu může dařit.“

Práce ho moc těší, lidé mu píšou, takže jezdí tam, kam má pozvání a kde ho chtějí. Na místě ho většinou čeká i nějaká dobrota. „Buchet jsem ochutnal už opravdu hodně,“ zasnil se moderátor. „Práci si užívám. Různé vychytávky mě opravdu zajímají.“ Pořad už má dnes zaběhnutý tým, takže má čas i na svoje vaření.

Dnes už mi lidé nenadávají

Vařil v televizi, napsal kuchařku a v současnosti připravil i kuchařku pro děti. „Píšu spíš vtipné povídky ze školního prostředí a zanedlouho světlo světa spatří třetí díl z této série knih.“

Co se týká jeho kulinářského umění, za žádného kuchaře se nepovažuje. „Bavilo mě na tom to, že jsem si jako nekuchař dokázal uvařit dobré a levné jídlo, a nemusel jsem se za to stydět. Holt to bylo některými kuchaři a výživovými poradci špatně pochopeno a stal jsem se terčem kritiky. Ale postupem času si to sedlo. Proto i dnes na konci pořadu mám recept, lidi to zajímá. I díky receptům má pořad stále popularitu.“

Kuřecí kůžičky

Nelze nezmínit jeho slavné kuřecí kůžičky. „Inspiroval mě můj bývalý šéf, že si to jednou za měsíc dělají s rodinou jako chuťovku v troubě. A prý někde v Dubaji to opravdu prodávají jako chipsy.“

V praxi už se setkal s různými pokrmy a některé ho nenadchly. Neuspějí u něj knedlíky z ovesných vloček, ani pizza ze starých rohlíků. „Mám rád vejce, ale už od mládí mi vyloženě nedělají dobře míchaná vajíčka. Možná je to tou konzistencí. Takže míchaná vajíčka nikdy.“ Jinak experimentuje rád. „Ochutnal jsem smažené červíky i sarančata, ale u těch mi jejich nožičky nějak uvízly v krku a nešlo to polknout, to jsem musel hodně zapít.“

Jak sám poznal, věkem se i jemu mění priority, a tak začal zdravěji jíst. Co plánuje a čím překvapil Xavera, si poslechněte v rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.