Miroslav Kasáček: 106 odsouzených, 11 případů trestu smrti, desítky vystěhovaných rodin v „Případu Babice“ na Třebíčsku

16. květen 2011

Hostem pondělního Tandemu byl badatel a spoluautor knížky „Mlynáři od Babic“, který připomněl letošní 60. výročí od „Případu Babice“ na Třebíčsku.

Vše začalo 2. července 1951, kdy čtyřčlenná skupina vedená údajným americkým agentem Ladislavem Malým zaútočila v babické škole na schůzi národního výboru. Zůstali po ní tři mrtví. Dodnes není zcela jasné, kdo a na koho střílel, zřejmé ale je, že o akci už dopředu věděla SNB, její příslušníci byli na místě téměř okamžitě. Střelba v babické škole pak byla záminkou pro STB, která měla za úkol likvidovat věřící, soukromé zemědělce, živnostníky. A to se jí podařilo. Následné represe, soudní procesy přímo před zraky tamních obyvatel, zatýkání vyvolaly ve vsích na Třebíčsku vlnu strachu a hysterie. Rodiny odsouzených si své trauma nesou dodnes.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?