Matrace za šedesát tisíc i zázračné hrnce. Ve Zhoři nacvičují divadlo o praktikách šmejdů

30. září 2015
Zprávy z

Praktiky nekalých obchodníků, takzvaných šmejdů, inspirovaly divadelníky ve Zhoři u Jihlavy. Zkoušejí kus zvaný Předváděčka, který má na diváka zapůsobit jako varovná nadsázka. Tisíce obzvláště starších lidí v Česku naletěly na předváděcích akcích psychickému nátlaku a koupily si zpravidla bezcenné zboží za astronomické částky.

„A ty nečum a dej ty dárky na stůl vepředu, ať je vidět, že budou,“ odehrává se děj na jevišti. Salámy a sada příborů zadarmo, ani výrobky neuvěřitelných vlastností nebudou chybět při představení. Ochotníci v rolích důchodců se například jedinečné matraci nevyhnou hned při vstupu.

„Hned vyzkoušejte naši novou revoluční matraci, abyste zjistili, co je pro vás nejlepší,“ nabádá obchodník. „Já to nezvládnu, vidíte, že jsem invalida,“ oponuje stařík. Podobnost k normální matraci za pár stokorun je u té za desítky tisíc čistě náhodná. „Je vymyšlená vesmírnými technologiemi, je naprosto jedinečná, napomáhá kvalitnímu spánku. Doporučuji ji i za tu plnou cenu šedesát pět tisíc korun,“ dodává prodejce – šmejd.

Probíhá to stejně, jako ve skutečnosti

Prodejci pod vedením herce Jaroslava Kučery působí na své zákazníky silou, vydíráním i psychologií. „Čím dříve budeme hotovi, tím dříve dostanete napít a najíst.“

„Umím si to představit, znám ze svého okolí takové lidi, kteří si dokázali z každé předváděčky dovézt něco tak úžasného,“ směje se herec, který představuje invalidního důchodce.

Představení zvané Předváděčka je pouhou fikcí, ale inspirovanou skutečnými událostmi, ke kterým v České republice docházelo.

autor: daz
Spustit audio