Ať máte doma jakékoliv koberce, všechny mají jedno společné

Barevné, s vysokým vlasem, orientální nebo úplně obyčejné. Koberce jsou běžnou součástí našich domovů. Nejen, že je zútulní, ale když je potřeba, výborně ochrání nohy před chladem. Jejich čištění sice není jednoduché, ale přesto nutné.

Pokud máte koberce menších rozměrů, nezapomeňte je pravidelně vyklepávat. Prach ve vláknech se totiž usazuje a způsobuje jejich zmatnění a ztrátu barev. Barvy obnovíte octovou vodou. Do 5 litrů teplé vody přidejte půl litru octa a vykartáčujte.

A velmi zašpiněné koberce navlhčete, posypte jedlou sodu a nechte přes noc působit. Ráno jim dopřejte už zmiňovanou octovou lázeň a uvidíte, jak budou zářit.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.