Loňský rok byl v Česku nejteplejší od roku 1775. Bylo také výjimečné sucho

13. leden 2016

V roce 2015 se dále prohlubovalo meteorologické, hydrologické i zemědělské sucho. Rok byl s průměrnou teplotou 9,4 °C teplotně mimořádně nadnormální, dva stupně nad dlouhodobým průměrem z let 1961–1990. V České republice se tak loňský rok stal, společně s rokem předchozím, nejteplejším od roku 1775, od kdy se průměry sledují.

Naopak silně podprůměrné bylo množství srážek. Na svém informačním webu údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Porovnání průměrné roční teploty v roce 2015 se standardním normálem teploty za období 1961–1990 na 89 stanicích ukazuje, že pro 87 stanic byl rok 2015 mimořádně nadnormální, roční teplota o více než 1,5 °C vyšší než hodnota normálu,“ upřesnili meteorologové.

Největší výkyv přinesl srpen, kdy byla průměrná teplota 5,1 stupně nad normálem. S teplotním průměrem 21,3 °C byl druhý prázdninový měsíc nejteplejším srpnem od roku 1961.

Chladnější než obvykle byl pouze říjen, který měl průměrnou teplotu desetinu stupně pod běžnými hodnotami pro toto období. Jednalo se tak o měsíc teplotně normální.

Roční průměrná teplota

Roční srážkový úhrn 531 milimetrů řadí rok 2015 k těm srážkově silně podnormálním, je to o pětinu méně než dlouhodobý průměr. Chudý na srážky byl zejména únor, kdy spadlo v průměru jen 12 milimetrů. To byla pouze třetina dlouhodobých hodnot. Deficit se zmírňoval hlavně v listopadu, kdy byly srážky v Česku na 1,5násobku průměru.

Loňské sucho, které se projevilo na vodních tocích, je možné podle meteorologů předběžně přirovnat k hydrologickému suchu v letech 1904 a 1947.

„Pokud jde o průtok Labe v Děčíně, vyskytl se v roce 2015 nejmenší průtok od vybudování nádrží vltavské kaskády, která minima významně nadlepšovala vypouštěním akumulované vody,“ upozornili meteorologové.

Po oteplení a odtávání sněhové pokrývky byly ale v lednu a prosinci někde dosaženy třetí stupně povodňové aktivity.

Výrazné teplotní výkyvy

Velký teplotní skok byl k vidění v první třetině ledna. Zatímco 7. ledna se ranní minima propadla až k 19 stupňům pod nulou, o tři dny později přesahovala na mnoha místech 15 stupňů. Nejchladnějším obdobím roku byla první dekáda února.

Léto se neslo ve znamení několika vln horka. První tropický den, kdy se teplota vyšplhala přes třicítku, byl na 49 stanicích v republice zaznamenán už 3. června.

Velmi horko bylo také o prázdninách. V červenci ve dvou vlnách horka teploty stoupaly přes 39 stupňů, 8. srpna bylo ve středočeské Řeži naměřeno dokonce 40 stupňů.

Na začátku srpna bylo devět dní za sebou, kdy alespoň někde teploty vyšplhaly přes 37 stupňů. Kvůli nedostatku srážek a vedru v srpnu vysychaly některé vodní toky. Poslední tropický den byl 17. září.

Také poměrně nedávno, mezi Vánoci a Silvestrem, přineslo počasí poměrně výrazný výkyv teplot. „Nejvyšší prosincová teplota 18,8 stupně Celsia byla naměřena 23. prosince v Jeseníku, nejnižší minus 15,7 stupně Celsia na Jezerní slati poslední prosincový den,“ informovali meteorologové.

autor: ČRo | zdroj: ČTK