Litr nafty za víc než 40 korun. I s takovým scénářem počítají dopravci na Vysočině
Kromě elektřiny a plynu zdražuje i benzín a nafta. Dopravci počítají s palivovými příplatky, které se budou v závislosti na vývoji cen měnit.
Zdražuje elektřina, plyn a zdražují pohonné hmoty. Podle posledních zveřejněných údajů společnosti CCS litr benzinu i nafty zdražil během jednoho týdne zhruba o korunu.
Například hejtmanství kvůli tomu počítá s tím, že za veřejnou dopravu zaplatí řádově miliony korun navíc.
Depo dopravce
Jihlavské depo dopravní společnosti GLS už začíná s blížícími se Vánoci zpracovávat větší objem zásilek. „Samozřejmě cena dopravného se zvedá o palivový příplatek. Je fixovaná vždy na měsíc,“ říká ředitel depa Pavel Včela.
„Doufáme, že nenastane takový vývoj, kdy bychom museli reagovat během měsíce, pokud by cena nafty stoupla o 3–4 koruny,“ dodal ředitel s tím, že do Vánoc by se veškeré zdražování energií mělo uřídit jen pomocí palivového příplatku. Při standardních cenách tvoří 8 % ceny. „Je obtížné předpovídat jakékoli stropy ať už se týká cen pohonných hmot, energií nebo cen lidské práce.“
Nafta za 40 a víc…
Vedení žďárské společnosti ZDAR, která provozuje jako autobusovou tak nákladní dopravu, se obává, že by ceny nafty mohly vystoupat v brzké době přes 40 korun za litr.
„Růst cen pohonných hmot vnímáme od začátku letošního roku a v posledních dnech tempo růstu výrazně zrychlilo. Přestože s většinou zákazníků máme domluvené tzv. palivové doložky, v hospodaření společnosti se to pravděpodobně projeví,“ uvedl v e-mailu generální ředitel společnosti ZDAR Richard Latislav.
Cestovné v autobusech a vlacích
Cestující v autobusech by zatím stoupající ceny pohonných hmot poznat neměli. Například na krajských linkách bude rozdíly hradit hejtmanství. „Předpokládám, že to může být v řádu milionu korun, nicméně je možné, že někteří cestující z důvodu rostoucích cen paliv přesednou na autobusy a vlaky,“ dodal předseda výboru strategických projektů Martin Hyský (ČSSD).
Větší počet cestujících ve vlacích a autobusech by znamenal nižší doplatek dopravcům ze strany kraje. Pro letošní rok má hejtmanství na veřejnou dopravu 1,1 miliardy korun.
Související
-
Nepanikařte, o dodávky nepřijdete. Energetické firmy uklidňují klienty zkrachovalého distributora
Někde fronty, jinde klid. Situace na energetickém trhu není jednoduchá, ceny rostou strmě vzhůru a situaci zkomplikoval krach velkého dodavatele Bohemia Energy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Česko není podle OSN stát, ale soukromá společnost. ‚Holé nesmysly,‘ říká děkan
-
Český legionář: Někdy si voják lehl a už se neprobudil, umrzl. Nevěřím, že v zimě začne na Ukrajině ofenziva
-
Náš projekt vznikl díky patriotismu a stesku. Přivedl mě zpátky domů, říká propagátor Ostravy Petrus
-
ONLINE: Čelní představitelé EU přijeli do Kyjeva. Costa zmínil neochvějnou podporu lidem na Ukrajině