Lidé se sníženou soběstačností mohou mít osobního asistenta
Pro některé nemocné nebo postižené lidi můžou být neřešitelným problémem zcela rutinní denní úkoly, jakými jsou nákup potravin, léků nebo úklid domácnosti. S těmito činnostmi můžou pomoci osobní asistenti. Pozvání do poradny přijaly koordinátorka osobní asistence Jitka Rymešová a sociální pracovnice Nikol Víceníková.
Osobní asistenci mohou využít lidé, kteří mají sníženou soběstačnost. Většinou to bývá fyzické, psychické onemocnění nebo jiný handicap. Služeb mohou využít i pacienti s demencí. Osobní asistenti pomáhají klientům od tří let věku a horní hranice je bez omezení.
Osobní asistent je i morální podporou pacienta
„My na to máme takovou krásnou větu. Osobní asistent je okem, rukou, přítelem, důvěrníkem a často i jediným člověkem, se kterým se uživatel setkává,“ říká Jitka Rymešová. Osobní asistent chodí ke klientům sám a často musí řešit i různé krizové situace.
Osobní asistence funguje nepřetržitě
„Rodina nebo sám uživatel si stanoví, od kdy do kdy potřebuje pomoc a péči. Asistent pak dochází v pravidelných intervalech. U někoho to může být jednou týdně na dvě hodiny, ale u jiného je to každý den od rána od osmi do dvou,“ říká Nikol Víceníková. Služba osobní asistence je dostupná non stop.
Osobního asistenta seženete v oblastní charitě
O služby osobního asistenta může zažádat ve vaší oblastní charitě. Buď si může klient požádat sám, ale na charitu se může obrátit i rodina. „ Za služby osobní asistence se platí. Je to hrazená služba. Většina uživatelů ji ale hradí z příspěvku na péči. Pokud příspěvek na péči nepobírá, tak se ho snažíme vyřídit,“ vysvětluje Nikol Víceníková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka