Legendární vilová čtvrť Hanspaulka stojí na bývalých vinicích. Žila tam Lída Baarová i Vlasta Burian
Vilovou čtvrtí Hanspaulka nás provedla historička Jaroslava Nováková z Prague City Tourism
Vilová čtvrť Hanspaulka v pražských Dejvicích dostala jméno podle barokně rokokového zámečku, který si v 18. století nechal na místě bývalé viniční usedlosti vybudovat inspektor arcibiskupských statků Hans Paul Hippmann. Na Hanspaulce, tedy v místech, která jsou dnes „dobrou adresou“, rostla za Karla IV. vinná réva.
Na vinohradech stály usedlosti, které povětšinou nesly jméno svých majitelů. Bečvářka, Klimentka, Kocínka, Beránka, Hadovka, Kotlářka, Pernikářka, Strakovka, Špitálka a další. Některé z nich stojí dodnes.
Katastrofou pro zdejší vinohradnictví byly války o rakouské dědictví v letech 1740 až 1744. Zničené vinice většinou nebyly obnoveny, majitelé je přeměnili na chudá orná pole, ovocné sady a na zelinářské zahrady. V 19. století si některé usedlosti lidé z centra Prahy přestavěli na letní sídla.
Po první světové válce byl v Praze velký nedostatek bytů. Proto se městské zastupitelstvo rozhodlo podpořit novou výstavbu mimo jiné také v katastru Dejvic, které byly roku 1922 připojeny k Velké Praze. V období první republiky tak na Hanspaulce vyrostlo mnoho architektonicky zajímavých vil a rodinných domů.
Po druhé světové válce byly dosud volné parcely zastavovány odlišným způsobem. Dvoupatrovými bytovými domy ve stylu socialistického realismu. V 80. letech doplněnými střešními vestavbami.
Zajímavé stavby, slavní obyvatelé
Mezi architektonicky nejzajímavější stavby Hanspaulky patří Mölzerova vila z pera architekta Františka Marii Černého (funkcionalistický architekt, autor nové podoby věží Emauzského kláštera v Praze). Mölzerova vila byla postavena v roce 1938. Nesleduje přitom uliční linii, ale je natočená úhlopříčně, aby měly všechny byty ničím nerušený výhled na Prahu. Vila je dnes památkově chráněná.
Funkcionalistická vila proudnicového tvaru s nautickými prvky, která má napodobovat zaoceánskou loď, byla navržena architektem Ladislavem Žákem a postavena v letech 1937 až 1938 pro Karla Babku, vrchního magistrátního ředitele, a jeho dceru, herečku Lídu Baarovou. Dvojdům s ložnicemi v přízemí a se sluneční terasou na střeše v Neherovské ulici je také pod ochranou památkářů.
Vilu v Kadeřávkovské ulici, která byla původně postavena pro ministerského radu JUDr. Viléma Bejšovce, koupil roku 1937 komik Vlasta Burian. Jako velký sportovec nechal v domě vybudovat tělocvičnu a u domu bazén a tenisové kurty. Na domě je od roku 1998 místěna Burianova pamětní deska.
První trolejbusy jezdily na Hanspaulce
První trolejbusová trať vznikla v Praze v roce 1936 právě na Hanspaulce. Vedla od kostela svatého Matěje k Vozovně Střešovice. Trať označená písmenem „K“ byla dlouhá 3,6 kilometru a kromě provozního měla i zkušební charakter. V té době totiž nebyly v Československu s provozem trolejbusů žádné aktuální zkušenosti.
Trať byla proto vybrána tak, aby její profil byl převážně kopcovitý, měl optimální délku, kvalitní povrch vozovky a rovnoměrné dopravní zatížení. V roce 1947 byla trolejbusová linka přeznačena na linku č. 51 a bez výraznějších problémů provozována až do 1. července 1959.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.