Kůrovcové dřevo vozí lesníci výhodně do Polska. Tamní obchody zvedají cenu i nás
Polsko chce české kůrovcové dřevo. Díky zájmu našeho severního souseda stoupla také cena za kubík. Lesníci tak vstupují do nového roku s mírným optimismem.
Mnohahektarové planiny na mnoha místech Vysočiny už les nepřipomínají. Kůrovec si vybral svou daň napříč celým regionem.
Rok 2020
„Někdy v listopadu jsme měli kůrovce zpracovaného, loni měl kůrovec vývojové podmínky významně ztížené,“ řekl ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda.
Počasí v minulém roce nebylo pro vývoj dřevokazného hmyzu ideální. Relativně hodně pršelo. „Suchý duben, chladný květen. Počasí bylo relativně příznivé pro les nikoli pro kůrovce.“
Kalamita ale podle Jiřího Svobody neskončila, i když mírně optimistický je. „Výchozí situace není v této chvíli v zásadě špatná, bude ale záležet, co nás čeká v příštích letech.“
Slovensko, Polsko
S enormním množstvím dřeva na trhu logicky klesla možnost ho prodávat. Novým odbytištěm je Slovensko a hlavně Polsko. „Dnes tam jedou významné objemy dodávek. Tamní trh je velmi specifický, z 98 procent je vlastnictvím státu a opčním způsobem prodeje. Tam získat dřevo na trhu je velmi obtížné.“
Stabilizace trhu přinesla i zvýšení ceny. V posledním kvartálu roku 2020 stoupla asi o deset procent. I tak prodávají majitelé lesů svou kulatinu pod cenou. Rozdíl by měla krýt kompenzace od státu, který vyplácí 300 korun za kubík. „Skluz mezi podáním žádosti a reálným zaplacením je obrovský. My jsme kompenzace za konec roku 2017 a rok 2019 dostali v roce 2020,“ dodal Jiří Svoboda.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Důsledky pro Ukrajinu, kdo je viník a jak probíhá evakuace. Pět otázek k protržené Kachovské přehradě
-
ONLINE: Kachovská přehrada je zničená. Hladina se místy zvedla o jedenáct metrů, píše ruská agentura
-
Strojvůdci si říkají netopýři, řidiči závidí Polákům dálnice. Musíme v dopravě víc investovat, tvrdí Kupka
-
Výstraha: V Jihočeském a Plzeňském kraji se objeví silné bouřky, malé toky se mohou rozvodnit