Křeče v noci mají řadu příčin. Kateřina Cajthamlová doporučuje uvolnění přímo v posteli

17. květen 2024

Křeče jsou příznakem až dvaceti diagnóz. Většinou překvapí rychle a nečekaně, stejně tak rychle obvykle odezní. Babské rady doporučují masáže, horkou koupel i ledovou sprchu. Jednou z příčin je i dehydratace.

Nejčastější místo křečí jsou nohy. „Dehydratace docela často vede ke křečím v noci,“ říká Kateřina Cajthamlová. „Křeče mohou pocítit i lidé, kteří dobře pijí, ale z nějakého důvodu mají výpadek a nevypijí tolik, kolik jsou zvyklí a tělo takto zareaguje. Doporučuji napít se ještě tak dvě hodiny před usnutím.“

Křeče vznikají i v důsledku nadměrné fyzické aktivity. „Jsou však i epileptické křeče. Vzácnější příčiny můžou být na bázi iontové disbalance, to znamená, že máme v těle méně draslíku, kalcia, případně magnesia. Mezi vzácné příčiny patří nervosvalová onemocnění,“ vyjmenovává neurolog Stanislav Mareček.

„U malých dětí se mohou objevit febrilní křeče, které jsou způsobené přehřátím organismu. Někdy děti dostanou záchvat smíchu nebo se rozruší a oba tyto stavy mohou přejít až do křečí. Rodiče si to často spletou s epilepsií a vyděsí se,“ doplňuje známá lékařka.

Další příčiny křečí

 • Nízká hladina cukru, zejména u diabetiků
 • Neurologické problémy, neuropatie
 • Eklampsie – typické pro těhotné ženy v druhé polovině těhotenství
 • Problémy s páteří – křeč v rukou může signalizovat krční páteř, křeč v nohou bederní páteř
 • Poruchy srdečního rytmu, cévní problémy
 • Tetanus
 • Panické ataky
 • Intoxikace

„K intoxikaci může dojít, když požijeme větší množství alkoholu. Známe však i intoxikaci léky nebo dietními doplňky, pokud to třeba přeženeme s vápníkem. Intoxikační křeče můžou skončit až smrtí. Záleží, jak rychle zavoláme záchranku,“ doporučuje lékařka nepodcenit situaci.

Jak se zbavit křečí

„U křečí musíme znát příčinu – jestli je to od snížené hladiny cukru, neurologický nebo například cévní problém. Podle toho se postupuje.“ Na křeče v nohou pomáhá strečink a zlepšení pitného režimu. Pokud jsou křeče dlouhodobější, je vhodné užívat magnesium.

Rada pro křeč v posteli: Zatlačte patou do postele, o něco se zapřete. Napnutí a následné povolení zabírá. Křeče mohou přejít také drobnou masáží, poklepáním nebo tím, že se o nohu opřeme vestoje a protáhneme lýtko – dojde k lepšímu prokrvení. Dále pomáhá:

 • Správné dýchání
 • Vitamíny B a D
 • Magnezium a kalcium ve správném poměru (1 magnezium : 2 kalcium)
 • Pravidelný pohyb, který zaručí, že svaly budou dobře prokrvené
 • Konzultace s lékařem

Jaká je vzácná diagnóza související s podáním ruky? Co znamená křečovitý smích? Jaký je rozdíl mezi tonickými a klonickými křečemi? Může být křeč i v srdci? Poslechněte si Kateřinu Cajthamlovou v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.