Krajská knihovna Vysočiny slaví 130 let
Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě si letos připomíná 130 let od svého založení. Historie knihovny sahá až do roku 1894, kdy ji na Štědrý den založil akademický spolek Barák.
„Začínali jsme s několika knihami ve skromných prostorách. Dnes máme přes 400 tisíc titulů a moderní technologie,“ přibližuje knihovník Petr Bobek.
Vývoj knihovny provázely významné milníky. V roce 1905 se stala městskou knihovnou, roku 2002 pak získala status krajské. „Vždy jsme se snažili být dostupní všem, což potvrzoval už první knihovní zákon z roku 1919,“ doplňuje Bobek.
Oslavy kulatého výročí se konají v sobotu 23. listopadu. Program nabídne komentované prohlídky s dobovou atmosférou, rukodělné dílny i křest nové publikace. „Kniha Knihovník vypráví mapuje 130 let naší historie a bude slavnostně pokřtěna v 17 hodin,“ zve knihovník.
Moderní technologie jsou dnes nedílnou součástí knihovny. Samoobslužné půjčování, vracení knih přes automaty nebo „knihobox“ patří mezi oblíbené novinky. „Ale knihovníci jsou stále důležití, lidé často žádají o doporučení,“ podotýká Bobek.
Oslavy završí koncert swingové kapely B-Band od 18 hodin. Knihovna dnes láká nejen na bohatý fond, ale také na inspirativní místo pro setkávání. „Přijďte zažít knihovnu jinak,“ vybízí tým knihovníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.