Komunální volby budou v říjnu, lidé půjdou vybírat i senátory

23. květen 2018 14:00

Komunální volby se letos budou konat 5. a 6. října. Společně s nimi se uskuteční také první kolo voleb do Senátu, ve kterých se obmění třetina horní komory. Termín ve středu vyhlásil prezident Miloš Zeman. Jeho rozhodnutí musí ještě podepsat premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš.

Strany i nezávislí kandidáti budou mít čas na sestavení a odevzdání obecních kandidátek do 31. července. Ve stejný den skončí také lhůta pro nominace na senátory ve 27 z 81 senátních volebních obvodů, v nichž budou lidé začátkem října volit.

Zeman pro termín voleb do zastupitelstev obcí zvolil nejzazší možný termín. Minulé celostátní obecní volby se konaly 10. a 11. října 2014, letošní tak musely být nejpozději na začátku prvního říjnového víkendu.

Termín voleb vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Zeman měl na tento úkon čas do počátku července.

Volby do obecních zastupitelstev se musejí konat ve třicetidenní lhůtě končící dnem uplynutí volebního období místních zastupitelů. Stejná pravidla platí i pro senátní volby.

Volby 2018, grafika
zdroj: ČTK
Spustit audio