Kolem dálnice mají vznikat moderní odpočívadla. První takové je u D1 na 70. kilometru

31. červenec 2021 06:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dálnice, kolona

Lidé, kteří jezdí k moři přes Rakousko, mohou porovnávat, jak vypadají odpočívadla na tamních dálnicích a jak na těch českých. U nás se má situace zlepšit.

Jedno lepší odpočívadlo je nově na 70. kilometry dálnice D1 ve směru na Brno u Studeného. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za jeho modernizaci zaplatilo skoro 80 milionů korun. Jde o menší odpočívku bez čerpací stanice a do budoucna má být vzorem pro podobná zastavení u dálnice.

Jiné odpočívadlo…

„Je to hezké, už je to jiné odpočívadlo, čisté, zrovna jsme to vychválili,“ říká nadšeně paní Marie. Řidiči na 70. kilometru zajíždějí poprvé od 90. let.

„Z toho důvodu, že tady opravdu nebylo WC, nebyly prostory, nebylo to správně napojeno i z hlediska napojení na dálnici D1, těch důvodů byla spoustu. Ty odpočívky nefungovaly a malý odpočívky se obecně uzavíraly,“ vysvětluje důvody předchozího uzavření generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Hřiště, park, toalety

Nová odpočívka kromě parkovacích míst pro osobní auta i kamiony nabízí třeba posezení v parku, moderní toalety nebo workoutové hřiště.

Podobně by měly vypadat i další modernizovaná místa pro odpočinek na dálnici, jak potvrdil vedoucí odboru správy dálnic ŘSD Jan Hoření. „Před tendrem máme připravenou Stráneckou Zhoř, což je u Velkého Meziříčí ve směru na Prahu, to jsou aktuální lokality pro nejbližší dobu a další lokality jsou v přípravě v delším horizontu, není to jediná vlaštovka.“

Informační tabule u dálnice

Parkovací stání jsou nově opatřena čidly a zhruba za pět let už by si tak mohli lidé na tabulích u krajnice přečíst, na kterých odpočívadlech ještě zaparkují. To je důležitá informace hlavně pro řidiče kamionů, popisuje Martin Landsfelt: „Celý systém stojí na tom, že musíme mít kapacitu plus mínus dostatečnou. Tady na D1 by to teď smysl nedávalo, protože večer tady máte všude nulu, tady je prostě plno. Ale v okamžiku, kdy navýšíme kapacitu a třeba ta kapacita bude soustředěná v nějakém místě, tak to můžeme rozmělnit a třeba z té odpočívky je můžeme posílat na další, která bude rozšířená, aby se tu zbytečně nevytvářely nebezpečné situace.“

Kromě modernizace stávajících odpočívek má ŘSD v plánu budovat i úplně nové.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související