Kaše z jablek, čaj z borůvek nebo muškátový oříšek. I tím se dříve léčilo

Mám pro vás pár starých receptů na léčení různých neduhů. Proti bolení hlavy rozpůlí se citrón a na skráně přiváže, bolest prý ustane.

Proti rýmě je nejlepší odvar ze sušených borůvek. Usnadní dýchání a uvolní nos. Kašel zažene nejlépe kaše z jablek, cibule a cukru.

Chřipku z těla vyžene řebříčkový čaj s medem. Proti bolení v krku kloktáme odvar ze šalvěje, do kterého přidáme lžíci medu a trochu kořalky.

Žaludek uzdraví kaše z brambor, ale bez přídavku mléka, másla nebo soli.

Průjem zastaví nastrouhaný muškátový oříšek smíchaný se syrovým vejcem. Recepty jsou to prý osvědčené, tak se je nebojte vyzkoušet.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.