K ladným pohybům na stromě nás inspiruje Tarzan a veverky

19. srpen 2011

V pátek se v našem Tandemu svezl arborista, stromolezec David Hora. Pozval nás na víkendové Mistrovství ČR ve stromolezení, které se koná v Jihlavě.

Stromolezec je člověk, který se pohybuje v koruně stromu suverénně jako Tarzan, a přitom mu neublíží. A neublíží ani sám sobě. Je také zároveň ošetřovatelem listnáčů. Arboristé se starají zejména o stromy ve městech, v lese je nechávají víceméně svému osudu, protože tam nejsou např. spadané větve tolik nebezpečné.
První závody ve stromolezení se odehrály v USA v roce 1976, v České republice to bylo na sklonku 90. let minulého století. Všech pět soutěžních disciplín, práce v koruně stromu, záchrana zraněného lezce, instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh, uvidíte v neděli v Jihlavě ve Smetanových sadech na Mistrovství ČR ve stromolezení.

0:00
/
0:00
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.