K ladným pohybům na stromě nás inspiruje Tarzan a veverky

19. srpen 2011

V pátek se v našem Tandemu svezl arborista, stromolezec David Hora. Pozval nás na víkendové Mistrovství ČR ve stromolezení, které se koná v Jihlavě.

Stromolezec je člověk, který se pohybuje v koruně stromu suverénně jako Tarzan, a přitom mu neublíží. A neublíží ani sám sobě. Je také zároveň ošetřovatelem listnáčů. Arboristé se starají zejména o stromy ve městech, v lese je nechávají víceméně svému osudu, protože tam nejsou např. spadané větve tolik nebezpečné.
První závody ve stromolezení se odehrály v USA v roce 1976, v České republice to bylo na sklonku 90. let minulého století. Všech pět soutěžních disciplín, práce v koruně stromu, záchrana zraněného lezce, instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh, uvidíte v neděli v Jihlavě ve Smetanových sadech na Mistrovství ČR ve stromolezení.

0:00
/
0:00
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?