Jihlava stále čeká na dodávku nových parciálních trolejbusů, od února měly vozit cestující na lince G

25. leden 2023 07:00

Prvního února začne z Masarykova náměstí v Jihlavě vozit cestující na Horní Kosov nová linka G. Obsluhovat by ji měly nové parciální trolejbusy. Ty ale Jihlava od dodavatele ani sedm měsíců po termínu neobdržela a bude muset na linku nasadit starší vozy se spalovacím motorem.

„Bohužel budeme nuceni na tři tyto spoje této linky nasadit do doby dodání těch vozů náhradní autobusovou dopravu,“ potvrzuje předseda představenstva dopravního podniku Radim Rovner.

Zakázku na šest parciálních trolejbusů za zhruba 70 milionů korun získalo v roce 2020 česko-ukrajinské sdružení firem vedené společností trend Formanovi. Podle jejího ředitele Matěje Němečka je zpoždění způsobené řadou vnějších faktorů, jako jsou koronavirus nebo válka na Ukrajině. „Nám všechny tyto vnější okolnosti přinesly značné komplikace, které se nejvíce projevily v nutnosti nahradit ukrajinskou karoserii Bogdan výrobkem českého výrobce autobusů SOR Libchavy. No a integrace všech komponentů do této nové karoserie přitom v podstatě znamenaly celý projekt zahájit skoro úplně od nuly,“ vysvětlil Němeček.

Vedení jihlavského dopravního podniku ale tvrdí, že jiní dodavatelé termíny dodržují, a sdružení firem proto musí zaplatit pokutu, která vyplývá ze smluvních podmínek. Ta se pohybuje kolem 2 milionů korun.

 

Spustit audio

Související