Jehličnany ve Světlé nad Sázavou si vyhlédly mšice. Je to důsledek mírné zimy a přemnožení škůdce

3. červenec 2020 06:00

Nejen kůrovec trápí lesníky na Vysočině. Ve Světlé nad Sázavou některé stromy napadly mšice. Je jich dohromady asi padesát.

„Poškození na těch spodních větvích už asi bude nevratné, protože už nemá na konci letorosty. Kde zůstávají, tak tam by mohly zregenerovat,“ ukazuje Gabriela Poulová z odboru majetku, investic a regionálního rozvoje světelské radnice holé větve městských smrků.

Na starosti má veřejnou zeleň ve městě a tak se začala pídit po tom, co chřadnutí dřevin způsobilo. „Je to na každém stromě jinak, je to závislé na zdravotním stavu stromu, na stanovišti, tenhle jak je v prostředku už je ořezávaný, prostě nemá tak dobrý podmínky k žití a ještě ho teď poškodila mšice, budeme ho muset potom pokácet.“

Další škody

Zbytek stromů vykazujících jen mírné poškození si chce město ponechat. Jen prozatím neví, jestli mšice nebudou porosty decimovat i nadále.

„Určitě budeme dělat kontrolu, postřiky jsou vhodné až když je tam limitní počet těch mšic, určitě ty mladší stromy se pokusíme nějakým postřikem ošetřit, ale je trochu problém s velikostí stromů a aplikací toho postřiku, protože na takto vzrostlé stromy si úplně nedovedu představit, jak budeme postřik zajišťovat.“

Odborník: velmi vážný stav

Vedení radnice tak nezbývá, než čekat, jak se stromy s invazí cizopasníků vyrovnají. Ostatně, stejný názor má i odborník Výzkumného ústavu Sylva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví Karel Černý. „Poškození je vidět a ten stav je velmi vážný, pokud je zima mírná a ten hmyz se přemnoží. Tam je důležité úplně hned nepanikařit. Je vždycky dobré, když už se to stane, že si toho člověk nevšimne, že ten strom je napadený, koncem jara začátkem léta už nemá smysl se tím trápit, protože populace mšice už klesá.“

Další zásah proto doporučuje znovu až brzy z jara, pokud se tedy mšice bude na stromech stále držet.

autoři: Tereza Pešoutová , mik

Související