Jedna ordinace až pro tři různé lékaře, sdílené praxe mají zvýšit dostupnost zdravotní péče

22. květen 2024 06:30

Jedna ordinace a až tři lékaři. Tak by měly vypadat takzvané sdílené praxe. Jejich zavádění chce podporovat ministerstvo zdravotnictví. Na částečný úvazek by tak mohli pracovat například mladé lékařky s malými dětmi.

Podle údajů zdravotních pojišťoven chybí v Česku praktičtí lékaři pro víc než půl milionu lidí. Nedostatek jich je zejména ve venkovských oblastech. Jedním z řešení, jak zlepšit dostupnost péče, je zavádění sdílených ordinací. V těch by se na částečné úvazky mohlo střídat i několik lékařů.

Se systémem už mají zkušenost v Kostelci u Jihlavy. „Jsme tady na obecním úřadě a střídáme se tady s druhým panem doktorem. My jsme tady každý týden a pan doktor jednou nebo dvakrát do měsíce,“ vysvětluje zubařka Veronika Jirková, která do Kostelce dojíždí z Jindřichova Hradce.

„Pan doktor z Pelhřimova tady dělá klasickou stomatologii, tedy spravování zubů, a my děláme ortodoncii, takže rovnátka. Každý platíme část nájmu a potom přijde vyúčtování za vodu a další energie,“ dodává.

O zavedení sdílených praxí se snažila i minulá vláda. Překazila to ale pandemii koronaviru. Podle návrhu pracovní skupiny, která koncept připravuje, by v jedné ordinaci mohli působit až tři lékaři.

autor: Milan Soldán
Spustit audio