Jak se starat o pokojové rostliny? Zkuste spreje zajišťující lesk rostlin, lepové šipky i hnojivé tyčinky

31. leden 2023

Snad každý z nás má doma nějakou pokojovou rostlinu. Doba jde kupředu, a tak namísto jejich očisty sprchováním ve vaně seženeme speciální vlhčené ubrousky, kterými je jednoduše zbavíme prachu a nečistot.

Pokud chceme oživit jejich listy, nabízejí se spreje, po jejichž aplikaci dosáhneme krásného lesku. Podle slov zahradníka Pavla Chlouby existují i různé formy pohodlného přihnojování ve formě tyčinek. „Používají se velmi snadno. Buď se aplikuje tyčinka celá, nebo se rozlomí, podle velikosti rostliny, kterou ošetřujeme. Ta se dotýká vlhké hmoty a pomalinku se z ní uvolňují živiny ke kořenům rostlin.“ Tyto tyčinky se používají se především v jarních měsících a zajišťují bezstarostnost a pohodlí majitele pokojových rostlin.

Další formou jsou tyčinky k ochraně rostlin. „Jedná se o insekticid, který je systemický. To znamená, že z tyčinky se uvolní účinná látka, kterou kořeny rostlin nasají a třeba savý hmyz, který parazituje na jejích listech, se otráví a tímto způsobem se ho zbavíme.“

Podle zahradníka Chlouby existuje ještě jedna praktická věc, kterou při péči po pokojové rostliny můžeme použít, a to lepové šipky. „Jedná se o obyčejný žlutý plast, na kterém je nanesená lepivá hmota. Protože většina hmyzu velmi dobře reaguje na žlutou barvu, letí se podívat, o co se jedná. Když už se dívá, na té ploše jednoduše přistane a přilepí se. Má to smysl dvojí. Jednak šipky zajišťují samotnou ochranu rostlin a za druhé šipky fungují jako indikátor. Dokážeme díky nim vyhodnotit, že se kolem rostliny něco děje.“ Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.