Jak na škůdce v dřevěných konstrukcích domu? Možností je více, všechny jsou však poměrně náročné

28. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Možnosti sanace krovu napadeného škůdci a plísní | Foto: Miroslav Kobza, Český rozhlas

Jak na škůdce v dřevěných konstrukcích domu? Možností je více, všechny jsou však poměrně náročné

O romantice provázené chroupáním červotoče ve staré chajdě kdesi v lesích se zpívá nejedna trampská píseň. Ve skutečnosti pokud se vám tento zvuk ozve doma v trámech či dalších dřevěných prvcích, máte zaděláno na velký problém. I ten je však řešitelný.

Vůbec první stopou, že se nám v trámech usídlil dřevokazný hmyz, je nejen zvuk chroupání, ale také malé hromádky jemných pilin pod konstrukcí. Objevují se také dírky, kterými se hmyz dostává do dřeva. V případě, že tomu tak je, je potřeba se spojit s odborníky. Sami totiž na podobný problém patrně nebudeme stačit.

„Odborník prozkoumá situaci a navrhne optimální řešení situace. Nemusí to být jen chemické ošetření dřeva, ale existují i jiné technologie,“ vysvětluje Patr Elner, který se sanacemi dřeva dlouhodobě zabývá.

Například mikrovlny ohřejí dřevo a zahubí i larvy hmyzu uvnitř. Na podobném principu pracuje termický ohřev. Naopak plynování utěsněného prostoru zahubí i hmyz, který je doposud někde ukrytý.

Velkou část varhan napadl červotoč

Podstatné je však vědět, že všechny tyto technologie lze využít jen na konstrukce, které jsou přístupné. Pokud tedy máme například obytné podkroví obložené dřevem či sádrokartonem, nezbyde nám, než trámy zpřístupnit.

To se dá udělat jak odstraněním vnitřních vestaveb, tak i u některých střech odstraněním krytiny a zpřístupněním trámu seshora. Toto platí nejen při sanaci střešních konstrukcí, ale například i stropů či stěn u staveb ze dřeva.

Pokud použijeme jinou než chemickou technologii, je i tak dobré aplikovat na ošetřené dřevo impregnační prostředky, které zajistí, že se škůdci do dřeva nevrátí. Můžeme použít buď ty, které jsou běžně na trhu, nebo se domluvit s firmou, která určí nejvhodnější z profesionálních přípravků.

Prevence před škůdci

Pokud se chceme podobným starostem vyhnout, je dobré provést impregnaci už při stavbě domu. Ne však hned u syrového dřeva, ale po čase, kdy toto alespoň částečně vyschne.

A ještě jedna dobrá rada. Pokud doma topíme dřevem, lhostejno zda v kotli či v krbu nebo kamnech, neměli bychom nechávat doma větší zásobu dřeva. Raději přinést jen tolik, kolik stačíme spálit za den. I v palivovém dříví se mohou skrývat nezvaní návštěvníci a dáme-li jim šanci přelétnout tam, kam nechceme, máme na problémy zaděláno.