Jablečný mošt vám může vydržet i rok
Přichází čas lahodného nápoje, plného vitamínů, antioxidantů a vlákniny. Do poradny Regionu přišel předseda Českého svazu zahrádkářů Ladislav Dufek, aby vám řekl z jakých jablek je nejlepší mošt a jak jeho pravou chuť uchovat co nejdéle. Při výběru jablek k moštování je důležité nepřimíchat plody zasažené hnilobou. I když jich bude malé množství, ucítíte nepříjemnou pachuť.
Sbíraná jablka ze země můžete naopak s klidným svědomím přidat. Někomu nemusí právě chutnat šťáva z moučnatých jablek. Je to spíše individuální, ale v každém případě pamatujte, že z moučnatých jablek je výrazně nižší výtěžnost. „Normálně bývá až 70 procent z kila. Čili z 10 kilogramů bývá 7 litrů moštu. A když budou jablka přezrálá, tak to může být i pod 50 procent,“ vysvětluje Dufek. Nejvíc šťávy dává grávštýnské jablko.
Za vybavení k lisování dáte několik tisíc
K výrobě moštu podomácku budete potřebovat drtič a lis. Pro domácí využití jsou vhodné stolní nebo plachetkové lisy. Stolní lis pořídíte zhruba kolem 1800 Kč. Kvalitnější drtič stojí kolem 7000 Kč. V domácím prostředí většinou dosáhnete o něco nižší výtěžnosti. Obvykle je kolem 50 procent, to znamená, že z kila jablek máte půl litru stoprocentního moštu. Před zpracováním je vhodné jablka umýt.
Po sterilizaci vydrží mošt i jeden rok
Mošt vydrží v ledničce zhruba týden. V mrzáku vydrží tak dlouho, jak ho necháte zmrazený. Třetí možností je šťávu sterilizovat. „Základem je prudké zchlazení. Mošt nechte do druhého dne v nádobě. Pak ho hadičkou stáhněte, na dně pak zbydou usazeniny. Následně ho ohřejte na 90 stupňů, nesmí vařit. Z povrchu odstraňte šlem. Šťávu pak dejte do lahví, třeba do PET. Láhev naplníme až po okraj, nesmí tam být vzduch,“ upozorňuje Dufek. Lahve pak prudce zchlaďte například ve vaně napuštěné studenou vodou. Takto sterilizovaný mošt vydrží až rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.