Hromadění věcí má velký vliv na naši psychiku, říká profesionální organizátorka pořádku v domácnosti

29. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Hromadění věcí má velký vliv na naši psychiku (ilustrační foto) | Foto: Veronika Ruppert, Český rozhlas

29.3. Šarm

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 00:44 Rozhovor s herečkou Simonou Stašovou
  • 06:01 Módní trendy s Jitkou Šedovou jsou určené především mužům
  • 10:05 Umělou inteligencí vytvořené nitrooční čočky pomáhají v hradecké fakultní nemocnici 
  • 14:55 Jaký vliv má hromadění věcí na naši psychiku
  • 19:18 Expert na etiketu Daniel Šmíd odpoví na vaše dotazy
  • 24:34 Kosmetický rádce představí nejnovější úpravy obočí
  • 27:40 Nový ročník ankety Šarmantní osobnost roku

Jana Volencová, profesionální organizátorka a koučka pořádku v domácnosti, vám vysvětlí, jaký vliv na naši psychiku má hromadění věcí.
Vliv to má velký a často si ho ani neuvědomujeme. Má častá zkušenost zní, že často, až když věci vytřídíme a ony zmizí z domova, tak lidé pocítí velikou úlevu a lehkost. Jednou mi někdo řekl, to je jako kdybych zhubnul. Až takto fyzicky se nás to může dotýkat.

Čtěte také

Když žijeme v přeplnění domácnosti, můžeme často pociťovat nějaký stres z toho, že vnímáme příliš mnoho podnětů. Rozhlédneme se po místnosti a všechno na nás jakoby mluví. Mrká na nás hromada prádla k vyžehlení, papíry k vyřízení, nádobí, které potřebuje umýt. Takže v takovém prostoru je mnohem těžší si odpočinout.

Říká se, že když má člověk uklizeno kolem sebe, tak má uklizeno i ve své duši. Nepořádek se přenáší do našich pocitů, je tedy dobré si ho udělat. Ovšem někdy je to těžké. Dokonce jsou i tací, kteří mají v tom chaosu svůj systém. Co tady doporučit?
Někteří lidé mohou být určitě spokojeni s tím vším, co si shromáždili a čím jsou obklopeni. Pokud to jsou věci, které jim dělají radost, jsou to například sběratelé. Potom jsou mezi námi jedinci, kteří jistě nejsou tak citliví na okolní prostředí, žijí ve svém světě a nemá to vliv na jejich náladu.

Člověk musí sám chtít nějakou změnu. Bez jeho vlastní motivace se nejspíše nikam v uklízení neposuneme.
Jana Volencová, profesionální organizátorka a koučka pořádku v domácnosti

Ale většina z nás vliv okolí pociťuje silněji. Často to jsou ženy, které se možná cítí více zodpovědné za pořádek v domácnosti.

Dají se děti vychovat k udržování pořádku a k tomu, že nebudou hromadit věci, jako třeba tatínek?
Můžeme se o to jistě snažit, ale asi si každý rovnou odpovíme, že to stojí hodně trpělivosti, možná nervů a důslednosti. Ale znám takové příklady, kdy v rodině vedou děti k aktivnímu třídění věcí, třeba sezónně. A tento proces se dá aplikovat na spoustu částí domácností.

Čtěte také

Vedeme děti k tomu, co ještě potřebujeme a dobře nám slouží, a z čeho jsme už vyrostli, kde už jsme jinde a ty věci vlastně nepotřebujeme.

Jak ony takzvané hromaditele přemluvit k tomu, aby alespoň částečně svůj prostor uklízeli a měli tam pořádek?
Nevím, jestli slovo přemluvit je tady na místě. Protože člověk musí sám chtít nějakou změnu. Bez jeho vlastní motivace se nejspíše nikam neposuneme. Ale pokud už aspoň trochu změnu sám chce, tak někdy například stačí jen všechny věci vyskládat do prostoru.

A potom člověk sám vidí, jaké rozměry to shromažďování věcí nabralo. To množství, které najednou vidíme, nám pomůže vytřídit věci. Ale někdo může mít zaskládaný celý pokoj a nikdy si nepřizná, že by mohl mít potřebu vytřídění. Je to pro něj příliš otázka osobní vazby a pocitu zabezpečenosti. Pocitu kontroly nad vlastním životem.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Související