Horácký džbánek slaví 40 let, název festivalu přinesl příliš napjatý rozpočet

7. srpen 2023

Letos nás čeká už 40. ročník tradičního hudebního festivalu pod širým nebem Horácký džbánek. A to v krásném prostředí žďárského zámku.

„Já jsem se do Džbánku zamilovala až jako ředitelka příspěvkové organizace Kultura Žďár přes to dobrodružství, které nás loni potkalo, když jsme dávali dohromady program. Dřív jsem ho brala s despektem, že to nebyl program pro můj vkus, což se změnilo,“ přiznává ředitelka organizace Kultura Žďár Tamara Pecková.

Horácký džbánek 2023

Začátky festivalu zažil zástupce ředitele organizace Kultura Žďár Aleš Hrbek. „On to sice byl trampský, folkový a country festival. I když působil neškodně, tak se tam dala propašovat jména jako Pavel Dobeš, Vláďa Merta, tak to byly happeningy proti režimu,“ vzpomíná.

Název Horácký džbánek získal festival už při druhém ročníku. „Jindřich Petříček se rozhodl, že všichni účinkující umělci by měli dostat něco na památku. Chtěl se domluvit se skláři ve Škrdlovicích. Ale sklo ze Škrdlovic se jim nevešlo do rozpočtu tehdejšího ročníku Porty 1982. Tak v Kunštátu našli keramičku, která měla krásné a cenově dostupné výrobky a líbil se jim džbánek a název byl na světě,“ vysvětlila Tamara Pecková.

Spustit audio