Generál Emil Boček: Po válce jsem lítal už jen na tajňačku, aby to manželka nevěděla
V požehnaném věku 100 let zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček. Rodák z Brna-Tuřan v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.
Utekl z domova v šestnácti letech a strastiplnou cestou se dostal přes Maďarsko do Bejrútu, odtud do Francie a Anglie. Bojoval v barvách RAF.
V šestnácti letech utekl z domova a strastiplnou cestou se dostal přes Maďarsko do Bejrútu, odtud do Francie a Anglie. Mamince tehdy řekl, že jede lyžovat do Jeseníků. „Měli jsme ale v plánu jít bojovat.“ Generál Emil Boček byl hostem Hely Dvořákové v příznačný den – 15. března 2019.
„Z Bejrútu jsme pluli na lodi do Francie, kde byla válečná fronta,“ vyprávěl Boček. Jako běžný voják se dostal do Anglie, kde pracoval jako mechanik. „Po jednom incidentu mě zavřeli na 168 hodin. Pak jsem řekl, že chci létat a oni mě pustili na kurz. Stal se ze mě stíhač. Mezi tím jsme ale odjeli do Kanady, byli jsme i v New Yorku.“
Na podzim 1944 se zapojil do bojů, resp. do leteckých misí. Na svém kontě má 26 operačních letů, nalétal 73 hodin a 50 minut.
„Dvakrát mi šlo o život. Jednou mi vypověděl službu motor nad letištěm. Po druhé jsem letěl z Německa a začala mi svítit kontrolka, že motor nedostává benzín. Nakonec i to dobře dopadlo.“
Lítal jsem „na tajňačku“
Po válce se Emil Boček vrátil zpět do Československa. „Pracoval jsem v Kbelích. Když jsem tam pak skončil, řekli nám, že když budeme chtít, můžeme si přijít zalétat. Manželka to ale nesměla vědět, hrozně se bála,“ smál se.
Za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy. Sté narozeniny oslavil Boček v únoru, v dopise mu gratuloval i britský král Karel III.
Na celý rozhovor se podívejte, nebo si ho poslechněte v audiu.
Související
-
Boček a Plovajko: V 17 letech poznali vězení, hlad a strach o...
Emil Boček a Jan Plovajko patří mezi nejstarší válečné veterány z druhé světové války. Panu Bočkovi, poslednímu žijícímu československému letci RAF, bylo 25. února 95 let.
-
Piloti RAF: Nikdo nevěděl, jestli tady druhý den bude, nebo ne
Zemřel Emil Boček. Bývalému pilotu Britského královského letectva bylo 100 let. Připoměňte si ho reprízou pořadu Zaostřeno o letcích RAF.
-
Příběh roku 2016: válečný veterán Boček si splnil sen. Znovu se proletěl ve stíhačce Spitfire
V červenci 2016 se na londýnském nebi objevila stíhačka Spitfire s netradiční posádkou. Za pilotem totiž u druhého řízení seděl 93letý válečný veterán, brigádní generál Emil Boček. Splnil si tak svůj sen, aby si ještě jednou zaletěl s milovaným strojem - a rozhodně nebyl jen pasažér.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.