Dvě příjmení by si měly ženy dobře rozmyslet, musejí se potom oběma podepisovat

22. únor 2016
Dobré odpoledne

Změnit si jméno nebo příjmení není v České republice příliš složité. „Člověk vyplní žádost, kde uvede, z jakých důvodů chce změnu jména nebo příjmení. Pokud jde o příjmení hanlivé nebo směšné zaplatí za změnu pouze 100 korun a v jiném případě je cena nového jména tisíc korun,“ řekla na Regionu Kateřina Škarková z jihlavského magistrátu.

„Změna jména není tak častá jako zněna příjmení. Tam mohou být důvodem také třeba neshody v rodině. Lidé, kteří se nestýkají se svými rodiči nebo s nimi nechtějí být spojováni, si mění příjmení,“ vysvětlila Škarková. V takových případech sáhnou lidé po rodném příjmení matky nebo se inspirují u prarodičů a podobně.

Dvě příjmení musí mít žena v pořadí nové a po něm původní

Ke změně dochází také při sňatku. „Dnes zákony povolují, že si žena může nechat svoje rodné příjmení, nebo příjmení manželovo a povolená je také varianta obou příjmení. V tom případě se jako první v pořadí udává to nové příjmení přijaté při sňatku a na druhém místě je dosavadní příjmení.

Kateřina Škarková

Ženy by si ale měly přijetí dvou příjmení dobře rozmyslet, protože je potom musejí obě používat při každém úředním jednání, musí se oběma příjmeními podepisovat. Obzvláště pokud jde o dlouhá příjmení, je potřeba s tím počítat,“ poradila Škarková.

Žena si mužský tvar příjmení zajistí jednoduše, ale je to málo využívané

„Pokud chce žena příjemní v mužském tvaru bez přechylování, stačí, když u nás na úřadě podepíše prohlášení, že se hlásí k jiné národnosti. To pak nijak neověřujeme a nepřechýlenou variantu příjmení bez dalšího dokazování uznáme,“ seznámila Škarková posluchače Regionu s úředním postupem, který předchází schválení mužského nepřechýleného tvaru příjmení pro ženy. Škarková ale dodává, že podobné požadavky nebývají příliš časté. „Tradice přechylování je u nás silná a většina žen volí obvyklou variantu s koncovkou -ová,“ potvrdila vedoucí matriky jihlavského magistrátu.

Křestní jména pro dítě můžete hledat v tlusté knize

„V případě nově narozených dětí se řídíme knihou Jak se bude vaše dítě jmenovat od doktorky Miloslavy Knappové, což je vlastně seznam křestních jmen povolených v Česku. Jiné jméno si můžou rodiče nechat zapsat prostřednictvím soudního znalce,“ vysvětlila Škarková s tím, že schvalování výjimečných jmen nebývá v Jihlavě příliš časté. „V drtivé většině případů si rodiče vystačí se čtrnácti tisíci jmen ze zmíněné knihy,“ dodala Škarková. Schvalování podléhá i dvojice křestních jmen, které si rodiče pro dítě vybrali.

Druhé křestní jméno si může přidat i dospělý člověk. I v tom případě ale musí počítat s tím, že potom musí při úředních jednáních a třeba i v bance obě jména uvádět.

Spustit audio