Druhá republika netrvala ani šest měsíců, ale stihla přinést zásadní změny. O koncesi přišlo třeba Osvobozené divadlo
Jako druhá republika je označováno Československo v období mezi 1. říjnem 1938 a 15. březnem 1939. Po územních ztrátách v důsledku Mnichovské dohody se náš stát zmenšil zhruba o třetinu. I když druhá republika netrvala ani šest měsíců, nastaly během tohoto období celkem zásadní změny.
Po abdikaci prezidenta Edvarda Beneše a jeho odchodu do exilu zasedl na Pražském hradě Emil Hácha. Proměnila se i škála politických stran. Od konce roku 1938 existovaly pouze dvě – Strana národní jednoty, která vykazovala znaky autoritářské vlády, a opoziční levicově orientovaná Národní strana práce.
Ze strany úřadů byl jasně nastolený kurz: neprovokovat všemocného souseda, nacistické Německo. Doplatili na to například umělci. O koncesi přišlo třeba Osvobozené divadlo, ve kterém Voskovec a Werich dělali otevřenou politickou satiru.
Za druhé republiky také začala platit některá protižidovská pravidla. Herec Hugo Haas dostal například v únoru 1939 hodinovou výpověď z Národního divadla. Krátký život druhé republiky skončil v polovině března 1939 odtržením Slovenska a vznikem Protektorátu Čechy a Morava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.