Dobrodružná literatura? Hrdina je muž, žena jako oběť

20. srpen 2015
Dobré odpoledne

Knihkupec Jaromír Vytopil tentokrát přinesl do studia dobrodružnou literaturu. Ta se vyznačuje především napínavým dějem a často se odehrává v exotických zemích nebo se vrací do historie. Kdo by neznal Verneovky, které jsou pro tento žánr typické. Tentokrát jsme je ale vynechali.

Pokud máte rádi zvířata a dobrodružství, nabízí se kniha Můj život s tygry od Ivana Ringela. Vypráví o člověku, který dlouhá léta pracoval v cirkuse a zažil řadu neuvěřitelných dobrodružství s majitelem Kludským. „Hlava v tygří tlamě rozhodně není bezpečná,“ dodává knihkupec Jaromír Vytopil.

Další zajímavé čtení nabízí knihy Ontario o Kanadě a V zemi, kde vychází slunce z japonského prostředí. Jedná se o beletrii pro dospělé podle skutečných událostí. Autoři se živí cestováním po světě, vydělají nějakou korunu, zažijí spousty dobrodružství a na základě toho vydají knihu.

Knihkupec Jaromír Vytopil doporučuje také Krvavé příběhy hradů a zámků od Felixe Krumlowského. „To je téměř neznámý autor. S vydavateli komunikuje pouze po internetu, jeho rodinní příslušníci pocházejí údajně z Českého Krumlova a jeho dávný předek byl prý levobočkem některého z rodu Schwarzenbergů, což je taková pikantnost," zmiňuje. Kniha plná historie, duchů a dobrodružství z českých hradů a zámků.

Na dlouhé večery vás může upoutat i kniha, kterou napsal Stanley Bradley, známý autor zaměřující se na výklad karet, životního stylu nebo duchovního vzdělání. Dílo má název Záhady a taje a na 300 stranách vypráví o osudech osobností i staveb v Čechách.

Ve vaší domácí knihovně by jistě našla místo i kniha Tajemné podzemí na našem území o jeskyních a propastích, kam nevročila žádná lidská noha. Autorem je Jan Novák.

Nesmíme zapomenout ani na dobrodružnou klasiku, která má převážně své hrdiny. Hrdinky se v nich objevují pouze jako oběti. Jednou z knih, které nezestárnou, je Bílý tesák od Jacka Londona, dále vás může zaujmout Karel May a jeho Supové Mexika. „Také Tajuplný ostrov nebo Pět neděl v balóně od Julese Verna, to jsou také moc pěkné knížky. I když se již nečtou, věřím, že jejich doba opět přijde,“ dodává Jaromír Vytopil.

Spustit audio