Do přírody na Vysočině přibyla káňata. Po zotavení a léčbě je vypustili ochranáři z Pavlova

16. březen 2017
Zprávy z

OBSAHUJE VIDEO! Pětice uzdravených káňat je zpět v přírodě. Ochranáři z Pavlova u Ledče nad Sázavou je po zotavení vypustili. Jde o zvířata buď původně zesláblá, nebo zraněná po srážce s autem. Samotnému vypouštění předchází měsíce trvající péče.

„Ať se nezraní, ať šťastně dožije,“ drží na ruce velkého opeřence student Petr Filipi. Spolu s tímto kánětem se v Zámeckém parku ve Světlé nad Sázavou dostala do přírody další čtyři.

Podívat se přišli i studenti místního gymnázia s učitelkou Evou Bernadovou. „Myslím, že ta hodina bude pro ně přínosem v tom smyslu, že si uvědomí, jak se člověk dostává do kontaktu s živočichy, rostlinami a uvědomí si tu stopu, kterou zanechává člověk v krajině. A jak oni sami mohou přispět k tomu, aby pomohli volně žijícím zvířatům,“ uvažuje učitelka.

Po srážce na dálnici

Dravci do pavlovské stanice dostávají různými cestami. Jak říká ředitel Zbyšek Karafiát, bývají to zvířata vysílená, ale i po různých nehodách. „Dodávka jela po dálnici, srazila s kánětem, které měla v masce. Řidič zastavil na odpočívadle, kam jsme si pro toho dravce přijeli.“

Další je z Velkého Meziříčí. Tam káně srazilo auto, pták se dostal do péče místního veterináře a odtud také do Pavlova.

V dalších dnech budou záchranáři vypouštět labutě a pak ježky. V příštích měsících dají svobodu netopýrům.

autoři: mik , Hana Mikulincová
Spustit audio