Dnešní doba nahrává osobním potížím. Poradí vám psycholog

3. červenec 2014
Dobré odpoledne

Se stresem, smutkem a agresivitou se v dnešním světě potýkáme čím dál častěji. Doba je hektická, můžeme mít pocit, že nemáme moc času na rodinu. Mnohým chybí porozumění, láska nebo finanční či pracovní stabilita a emoce začínají pracovat. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se nemůžeme vyprostit. Hledáme někoho, komu se můžeme svěřit.

„Možná to znáte i ze svého vlastního života, někdy je to patrné i na první pohled. Někdo se psychicky zhroutí i z toho, že v obchodě došly rohlíky,“ říká Irena Komendová, klinická psycholožka z havlíčkobrodské nemocnice.

Když si člověk uvědomí, že potíže přesahují nějakou mez normality, dříve nic podobného neznal a nabourává to jeho běžný život, pak je dobré zvážit, zda se s ním opravdu něco neděje.

„Už od narození v sobě můžete nosit zakódovanou informaci o tom, že budete snadněji vstupovat do psychických potíží jako je deprese, úzkosti nebo se u vás snadněji nastartují nějaké somatické potíže. Každý to zkrátka máme trochu jinak.“

Vše se tedy dá zvládnout, ale v prvé řadě my musíme chtít proto něco udělat. Udělat krok správným směrem.

„Když vás bolí zub, také navštívíte odborníka,“ usmívá se Irena Komendová. „U depresí a úzkostí je to stejné. Doporučuji navštívit psychologickou poradnu, která je na tyto potíže nejlepší. Na Vysočině existuje síť psychologických poraden, které jsou zdarma. Stačí otevřít internetové stránky www.psychocentrum.cz, kde najdete řadu odborníku, kteří vám mohou pomoci.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.