Divadlo, kostely, stadion. Nic kvůli vládnímu omezení nefunguje obvykle

11. březen 2020 06:00

Divadla ruší představení a stadiony budou počítat bruslaře, které vpouští dovnitř. Opatření v souvislosti s koronavirem omezí většinu akcí v kraji.

Společenský a kulturní život v Česku se zastavil. Kvůli obavám ze šíření korona viru zakázala Bezpečnostní rada státu akce, kterých by se zúčastnilo více než 100 lidí. Zavřela se některá kina, sportovní stadiony fungují v omezeném režimu a bez diváků se musejí obejít také herci.

„Přátelé, došlo k tomu nejhoršímu. Do odvolání jsou akce nad 100 lidí zakázané,“ oznamuje ředitel Horáckého divadla Ondrej Remiáš hercům nastalou situaci. Diváci se na ně v nejbližší době totiž podívat nepřijdou. „Ruší se festival, ruší se představení na velké scéně do konce týdne. Zkoušení z mého pohledu bude probíhat normálně.“

Na pracovní náplni divadelníků se ale kromě zrušených představení prakticky nic nemění, potvrzuje herečka Horáckého divadla Lenka Schreiberová. „Budeme zkoušet a jednou se to uvede.“

Napříč Vysočinou

Kulturní akce ale ruší většina pořadatelů napříč celou Vysočinou. S událostí Dechovky 21. století se museli rozloučit v Žirovnici na Pelhřimovsku, potvrzuje vedoucí odboru kultury tamního městského úřadu Ivana Šmídová. „Mluvila jsem s kapelníky, dohodli jsme se na náhradním termínu, nevíme ale kdy.“

Omezení pocítí i lidé, kteří by si teď chtěli jít zasportovat. Třeba jihlavská Dukla veřejné bruslení neruší, ale na led vpustí jen 90 nejrychlejších příchozích, potvrzuje jednatel klubu Bedřich Ščerban. „Vypínáme automatickou pokladnu a budeme pouze lístky prodávat. Jakmile dosáhneme 90 prodaných lístků, tak to zastavíme.“

Synchronizované bruslení

Klub musel ale například úplně zrušit mezinárodní závody v synchronizovaném bruslení Jihlavský Ježek. Ty se měly konat příští pátek. Nařízení by mohlo na některých místech ovlivnit dokonce i bohoslužby

„Některé ty bohoslužby jsou na hraně, něco pod stovku, něco přes stovku. Počkám, jak se k tomu postaví biskupové, protože já ty lidi dopředu nezvládnu oslovit, že bych někde běhal a říkal: nechoďte na mši, nebo choďte na mši, maximálně můžu lidem říkat, že když nepřijdou na mši, tak to není žádný těžký hřích,“ vysvětluje farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba v Jihlavě Marian Jiří Husek.

Nařízení bezpečnostní rady vlády zasáhne také provoz kin, bazénů a promítne se například i do organizací pohřbů.

autoři: Tereza Pešoutová , mik
Spustit audio

Související