Divadlo jsem začal hrát kvůli holkám, říká s úsměvem představitel Jana Wericha Jan Vápeník
Jan Vápeník, zlínský rodák a v současnosti herec Klicperova divadla v Hradci Králové. Přestože hraje Jana Wericha, osobně mu vůbec nepřijde, že jsou si podobní. A duch onoho moudrého klauna do něj údajně také nepřestoupil.
Na podobu s Janem Werichem jej upozorňovali už v ochotnickém souboru Racek v Otrokovicích. „To je naprosto jednoduchý. Učitel a divadelník Milan Neoral, který Racka vedl, sháněl kluky. Mně bylo takových třináct čtrnáct roků. Chviličku jsem bojoval s tím, že já, kterej jezdí ven, chodí po horách a spí na karimatce se přece nebude někde zahazovat v divadle. Jenomže pak jsem se tam šel podívat a viděl jsem ty krásný ženský, co tam byly a bylo vymalováno,“ popisuje svou cestu k herectví Jan Vápeník.
Herectví poté studoval na Zlínské škole umění a věčné srovnávání s Werichem dle svých slov nijak zásadně neřešil. Ke studiu Werichovy tvorby ho motivoval Tmavomodrý svět, který se tehdy hrál ve zlínském divadle. „Bylo to tak parádně udělaný, a tak mě to urvalo, že mě to ponouklo k tomu číst a hledat si informace o Osvobozeném divadle,“ dodává Jan. Přestože bylo Osvobozené divadlo založené téměř před 100 lety, dodnes z něj divadelníci čerpají. Jana Vápeníka toto divadlo ovlivnilo nejen v divadelní tvorbě, ale zejména v práci s jazykem. Kromě hraní se totiž věnuje například psaní povídek.
Byl překvapený, když mu v roce 2021 byla nabídnuta role Jana Wericha v inscenaci Werich, kterou hráli jen kousek od jeho domu na pražské Kampě. „Jsem alternace Vaška Kopty, hezky se střídáme,“ doplňuje Jan Vápeník. Zároveň popisuje, jak Wericha vnímá: „Jan Werich byl pro mě velmi inteligentní a v jistém způsobu až prostý, rovný chlap, který se s ničím nemazal. Z toho podle mě plynou problémy, které ke konci svého života měl. Ty vedly až k jeho určité rezignaci.“
Překvapilo něco Jana Vápeníka, když studoval Werichův život a tvorbu? V čem viděl Werichovy slabiny a na co by se ho Jan zeptal, kdyby měl možnost jej potkat? Na otázky Jožky Kubáníka odpovídá Jan Vápeník, herec a představitel Jana Wericha.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu https://rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Se svým jménem se musím tvářit vesele, říká herec Jan Šťastný
Herec Jan Šťastný je zlínský rodák a na Zlín vzpomíná i v rozhovoru na rozhlasové pohovce Jožky Kubáníka. Zveme vás k příjemnému povídání.
-
Nejvíc jsem jako malý poslouchal Lunetic, prozrazuje písničkář Pokáč
Vtipné, hravé, oblíbené. Nejčastější přívlastky spojené s jeho písněmi. Řeč je o Janu Pokorném, známějším pod pseudonymem Pokáč, který se stal stříbrným Slavíkem 2021.
-
Před pohovorem do Divadla Spejbla s Hurvínka se ptali, jestli mám fistulku, vzpomíná Marie Šimsová
Brýlatá holčička s velkýma očima – Mánička. Hurvínkově kamarádce nyní propůjčuje hlas Marie Šimsová, která vystudovala herectví ve Zlíně. Pozvali jsme ji k rozhovoru.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.